Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruńscy konstruktorzy łazika u premiera

redakcja
redakcja
fot. nadesłane
fot. nadesłane redakcja
Premier Donald Tusk spotkał się z młodymi konstruktorami, zwycięzcami międzynarodowych konkursów. W uroczystości wzięli również udział konstruktorzy łazika marsjańskiego COPERNICUS z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Premier podkreślił, że międzynarodowe sukcesy pomagają budować dumę wszystkich pokoleń Polaków. ? Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy Polacy będą budzili respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie ? kontynuował.
Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu obecni byli także twórcy łazików Magma 2, Scorpio i Copernicus, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki, zbudowane na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajęłyodpowiednio czwarte oraz szóste miejsce. ? Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym ? podsumował premier.
- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak fantastycznym gronie młodych naukowców i konstruktorów. Mamy nadzieję, że sukcesy wszystkich obecnych na tym spotkaniu będą inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji. ? dziękował premierowi Łukasz Wilczyński, rzecznik Mars Society Polska. Wierzymy też, że tego typu wydarzenia, przekonają firmy, instytucji czy osoby prywatne do inwestowania w polską naukę i wspierania młodych naukowców. Może to bowiem przynieść nie tylko prestiż Polsce, ale również wymierne korzyści ekonomiczne. ? dodał Wilczyński.
Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto