MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace konserwatorskie na Cmentarzu Żydowskim. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podzielił się ich wynikami

Mateusz Łuba
Mateusz Łuba
MWKZ pokazał efekty prac konserwatorskich na cmentarzu żydowskim.
MWKZ pokazał efekty prac konserwatorskich na cmentarzu żydowskim. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
W trakcie prac archeologicznych odnaleziono tutaj m.in. tabliczkę z reklamowym napisem "żywe kwiaty w kiosku” czy zbiór nabojów Mauser, wyprodukowanych przez fabryki "Norblin” i "Pocisk”. Z kolei prace konserwatorskie przyniosły kilka owocnych rezultatów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował właśnie o kilku z nich.

Odnowione nagrobki i odkrycia archeologiczne

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podsumował krótko wyniki prac na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. We wpisie umieszonym na Facebooku pokazał m.in. dwa odnowione nagrobki oraz tabliczkę z reklamowym napisem „żywe kwiaty w kiosku”. Poinformował też, że działania restauratorskie wpisują się w wieloletni program rewaloryzacji założenia cmentarnego. Polegają one m.in. na konserwacji wiekowych i zniszczonych macew, pracach pielęgnacyjnych przy zieleni i badaniach archeologicznych.

Z kolei Fundacja Dziedzictwa Kulturowego donosi, że w wyniku ostatnich, gwałtownych burz doszło tutaj do powalenia drzewa, które zniszczyło kilka nagrobków. Jeden z nich należał do Emanuela Stande (jego macew została poddana pracom konserwatorskim w 2020 r.). Aktualnie, pielęgnacja zieleni dotyczy też usunięcia drzew, które zagrażają powaleniem. Cały proces odbywa się zgodnie z zaleceniami MWKS.

Warto także dodać, że fundacja, wraz z Gminą Żydowską w Warszawie, prowadzi w nekropolii badania archeologiczne. Na początku maja odkryli tutaj zbiór nabojów 7,92x57 Mauser, które zostały wyprodukowane w fabryce „Norblin” oraz „Pocisk”. Pochodzą z czasów międzywojennej Polski. Były tworzone od 1932 r. do 1938 r.

Cmentarz żydowski na Woli

Jest to największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim i drugi co do wielkości w Polsce. Znajduję się na warszawskich Powązkach przy ul. Okopowej 49/51. Mieści się na nim około 200 tysięcy nagrobków. Teren cmentarza jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową. Dodatkowo w ortodoksyjnej występuje jeszcze podział na strefę kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto