Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia optyczna wystawa w Młynie Wiedzy

UM Torunia
Od 11 marca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni trzecią czasową ekspozycję optyczną.

Od 11 marca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni trzecią czasową ekspozycję optyczną.

– Wystawa jest unikatem w skali kraju, gdyż o ile nam wiadomo żadne centrum nauki nie posiada ekspozycji, która pokrywałaby się, choćby częściowo, z zagadnieniami poruszanymi na wystawie zainstalowanej w naszym toruńskim Młynie Wiedzy – zaznacza Marcin Centkowski, rzecznik CNMW.

Trzecia wystawa optyczna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, po „Kalejdoskopie – przewrotnym oku” i „Barwach ze Słońca”, to 30 eksponatów, które pokazują i wyjaśniają zjawiska w większości niewidzialne dla człowieka, bądź z zwykłym świetle. „Gdzie wzrok nie sięga”, bo taki tytuł nosi ekspozycja, obejmuje zjawiska związane z polaryzacją i interferencją światła, a także z ultrafioletem i podczerwienią.

Cała wystawa jest tak zaprojektowana, aby pomimo bardzo trudnej tematyki był możliwy jej odbiór nawet przez bardzo młodych zwiedzających. – Przykładowo, choć pełne zrozumienie zasady działania hologramu transmisyjnego nie jest „w zasięgu” gimnazjalisty, to może on nie tylko podziwiać piękno i niezwykłość tego typu obrazów, ale również eksperymentować z nimi, wyciągając poprawne wnioski z przeprowadzonych badań – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Znaczna część wystawy ilustruje w bardzo atrakcyjny sposób ścisły związek nauki z nowoczesną techniką, odkrywając przed zwiedzającym m.in. tajniki kina 3D, ekranów LCD, czujników alarmowych, zabezpieczeń dokumentów w promieniach UV, holografii, filtrów fotograficznych.

Wystawom optycznym w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy towarzyszy specjalny moduł dydaktyczny w postaci ścieżek edukacyjnych. Pozwala to na prowadzenie atrakcyjnych zajęć dla uczniów z różnych poziomów nauczania. Tematyka ekspozycji „Gdzie wzrok nie sięga” znajduje się nieco na uboczu programu nauczania w szkole, jednak sposób odkrywania tajników współczesnej techniki wpisuje się w pełni w ducha nowej podstawy programowej. – Zwłaszcza w jej wymagania ogólne, wspomagając u uczniów rozwój zdolności do pracy w zespole, umiejętność stawiania i weryfikowania hipotez, a także prowadzenia samego eksperymentu – dodaje rzecznik centrum nauki.

Wystawę przygotowali Krzysztof Horodecki i Bogdan Zajdziński z Edukacyjnych Wystaw Interaktywnych. Obaj panowie są również autorami ekspozycji „Barwy ze Słońca”, którą można oglądać w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Pod koniec lutego toruńskie centrum nauki opuściła wystawa „Kalejdoskop – przewrotne oko”.

Ekspozycja „Gdzie wzrok nie sięga” będzie dostępna do końca 2015 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto