Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica Sykstyńska na wyciągnięcie ręki. Na błoniach PGE Narodowego odtworzony najsłynniejszy skarb Watykanu

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE Narodowym
Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE Narodowym materiały prasowe
Największy skarb Watykanu - Kaplicę Sykstyńską będzie można oglądać na wystawie na błoniach PGE Narodowego. Miejsce konklawe oraz najsłynniejsza przestrzeń muzealna odtworzona zostanie w monumentalnej budowli, która powstaje dzięki współpracy Muzeów Watykańskich i Domu Emisyjnego Manuscriptum. Słynne freski wykonane ręką Michała Anioła zostały pieczołowicie zdigitalizowane i będzie je można oglądać w naturalnej wielkości, bez wyjeżdżania do Rzymu

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” umożliwi zapoznanie się z freskami w sposób, jaki do tej pory nie był dostępny dla turystów. Po raz pierwszy będzie można dotknąć, zobaczyć z bliska czy zrobić zdjęcie dziełom, z którymi bliższy kontakt w Kaplicy Sykstyńskiej jest mocno ograniczony. A wszystko to, bez koniczności podróżowania do Watykanu.

- Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia i przeżywania „spektaklu” wszystkimi zmysłami. Obejrzą film o Kaplicy Sykstyńskiej, przeczytają ciekawostki z nią związane, zobaczą repliki rzeźb Michała Anioła, jego najsłynniejszych dzieł, takich jak Dawid czy Pietà - zapowiada Bartłomiej Feluś, organizator wystawy z Wydawnictwa Manuscriptum.

od 16 lat

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”

Partner Projektowy Wydawnictwa Manuscriptum, Scripta Maneant z Bolonii zeskanował Kaplicę Sykstyńską, miejsce konklawe z freskami Michała Anioła, by wyświetlać ją w krajach Europy i reszty świata.

- Przez 65 nocy sfotografowano Kaplicę Sykstyńską. Codziennie, po wyjściu zwiedzających, budowano stelaże, montowano urządzenia skanujące. Po zakończeniu zdjęć, każdorazowo trzeba było stelaże rozmontować. Cała operacja trwała ponad dwa miesiące. Zrobiono 270 tys. zdjęć, które oddają szczegóły fresków Michała Anioła w skali 1 do 1. Wszystko po to, by później wiernie odwzorować wygląd kaplicy. Założeniem całego tego przedsięwzięcia było od samego początku zarchiwizowanie Kaplicy Sykstyńskiej dla przyszłych pokoleń - opowiada Bartłomiej Feluś, organizator wystawy.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, mającą odwzorować prawdziwy budynek w prawie naturalnych wymiarach. Wystawa Multimedialna mieści się w 2 klimatyzowanych pawilonach (plus pawilon poczekalnia) o powierzchni prawie 2000 m². Obrazy będą wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu.

Na wystawie zostanie użyty najbardziej zaawansowany sprzęt audiowizualny na świecie - między innymi 39 projektorów laserowych najwyższej rozdzielczości.

Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE Narodowym
Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE NarodowymKrzysztof Jedynak

- Naszym celem było nie tylko, tak jak w innych multimedialnych projektach, wyświetlenie i pokazanie dzieł sztuki, ale dużą wagę przywiązujemy, od samego początku do części edukacyjnej naszego projektu. Chcemy, aby ta wystawa dawała solidną porcję wiedzy o jednym z najwybitniejszych dzieł w historii ludzkości, czyli o Kaplicy Sykstyńskiej stworzonej, m.in. przez Michała Anioła.

90 minut z Kaplicą Sykstyńską

Zwiedzanie wystawy zostało podzielone na trzy części. W każdej odwiedzający spędzą po pół godziny.
W Sali edukacyjnej będzie można dowiedzieć się o tym, jak powstawała wystawa, jak robiono zdjęcia Kaplicy Sykstyńskiej.

W drugiej sali - kinowej, będzie można zobaczyć kaplicę w zupełnie nowej perspektywie. Zostaną pokazane detale fresków w niespotykanych zbliżeniach. Dodatkowo przedstawione będą ciekawostki o samym dziele Michała Anioła. Będzie też okazja, aby bliżej zapoznać się z mistrzami renesansu, którzy stworzyli niezwykłe dzieło sztuki. To wszystko wyświetlone zostanie w ogromnych rozdzielczościach 8 K na ekranie o szerokości prawie 20 metrów

Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE Narodowym
Kaplica Sykstyńska urosła pod PGE Narodowymmateriały prasowe

Trzecia sala – kaplica immersyjna to miejsce wyjątkowe – dzięki najnowocześniejszym technologiom, znajdziecie się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej. „Zapoznacie się z historią wielu detali, które się tu znajdują, opisali je najlepsi historycy sztuki, pracujący dla Muzeum Watykańskiego. Dzięki niezwykłej sesji zdjęciowej wykonanej specjalnie dla Muzeum Watykańskiego, pokażemy to miejsce w sposób, w jaki nikt wcześniej tego nie zrobił” – zapowiadają organizatorzy wystawy.

Freski będą wyświetlane nie tylko na ścianach, ale również na suficie.

- Prezentacja będzie podzielona na trzy części. Na początku zbudujemy Kaplicę Sykstyńską fresk po fresku, czyli pokażemy jak powstawała. Następnie zagłębimy się we freski – opowiada Bartłomiej Feluś.

Jednorazowo w każdej sali będzie mogło przebywać maksymalnie 125 osób.

Wystawa, która jest prezentowana na błoniach PGE Narodowego, to premierowa ekspozycja. Później wystawa pojedzie m.in. do Krakowa i Gdańska. Następnie wystawa wyruszy za granicę.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” godziny otwarcia i bilety

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” będzie czynna od 18 listopada do 11 lutego. Namioty wystawowe znajdują się na błoniach PGE Narodowego, na wysokości bramy 11.

Wystawę można oglądać codziennie od godz. 9 do 21 (ostatnie wejście o godz. 19.30). Wystawa będzie zamknięta 21 listopada oraz 24 i 25 grudnia. Natomiast 31 grudnia będzie czynna w godz. 9 – 16.30 a 1 stycznia w godz. 12 – 21

Ceny biletów:

  • Szkolny od 65 zł
  • Ulgowy od 75 zł
  • Normalny od 85 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto