Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Światowida połączy się z Modlińską. ZTM ogłosił przetarg i czeka na oferty. Znamy orientacyjny termin końca prac na Białołęce

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Przedłużenie ul. Światowida do Modlińskiej. Mieszkańcy Białołęki długo na to czekali
Przedłużenie ul. Światowida do Modlińskiej. Mieszkańcy Białołęki długo na to czekali Zarząd Dróg Miejskich
Przedłużenie ulicy Światowida i połączenie jej z ul. Modlińską to jeden z głównych elementów prac, jakie wkrótce rozpoczną się na stołecznej Białołęce. Zarząd Transportu Miejskiego pod koniec ubiegłego roku ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji, a zainteresowani mogą składać swoje oferty jeszcze tylko przez kilka dni. Przypomnijmy, że ZTM wiąże bardzo ambitne plany z północną częścią Warszawy. W przyszłości miałby tam powstać futurystyczny węzeł przesiadkowy. Na dachu obiektu mieszkańcy mogliby korzystać m.in. z boiska do siatkówki i z tras biegowych.

Przedłużenie ulicy Światowida i połącznie jej z ul. Modlińską to jedna z tych inwestycji, o której realizacji od wielu lat marzą mieszkańcy stołecznej Białołęki. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości doczekają się oni upragnionych zmian w swojej dzielnicy. Zarząd Transportu Miejskiego pod koniec ubiegłego roku ogłosił przetarg pod nazwą "Rozbudowa drogi krajowej nr 61 (ul. Modlińska) w zakresie budowy skrzyżowania z projektowaną drogą powiatową ul. Światowida".

Firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na złożenie oferty do 21 stycznia 2022 roku.

Przedłużenie ul. Światowida do Modlińskiej. Mieszkańcy Białołęki długo na to czekaliZarząd Transportu Miejskiego

Przetarg na przedłużenie ulicy Światowida

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie przedłużenie ulicy Światowida do Modlińskiej oraz połączenie obu ulic. Nowy odcinek ulicy Światowida powstanie w sąsiedztwie pętli linii tramwajowej, która łączy Tarchomin i Winnicę z pierwszą linią metra.

ZTM przypomina w specjalnym komunikacie, że mieszkańcy Białołęki mają do dyspozycji 8-kilometrową trasę z 10 przystankami, kursują tam tramwaje linii 2 i 17. Ostatni fragment, od ulicy Strumykowej w pobliże Leśnej Polanki, został oddany do użytku we wrześniu 2021 roku. Przy końcowych przystankach tramwajowych wybudowano również pętlę autobusową, do której dojeżdżają autobusy linii 509 i N03.

Połączenie ulicy Światowida z Modlińską da nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego w północnej części Warszawy i aglomeracji. Jest to w tej chwili przedmiotem analiz - informował przed świętami Bożego Narodzenia Zarząd Transportu Miejskiego.

Nowa jezdnia w kierunku Modlińskiej będzie miała dwa pasy ruchu z poszerzeniem przed nowym skrzyżowaniem do trzech - dwa będą przeznaczone do skrętu w prawo (w stronę ulicy Jagiellońskiej), a jeden do skrętu w lewo (w stronę granicy miasta). Na jezdnię w przeciwnym kierunku złożą się dwa pasy ruchu. Z ulicy Modlińskiej w kierunku Jagiellońskiej będzie można skręcić w Światowida dwoma pasami, z kolei od północy - jednym. Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe - przez ulicę Światowida i przez Modlińską, po północnej stronie skrzyżowania. ZTM podkreśla, że na skrzyżowaniu zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnej.

Droga rowerowa i dużo zieleni

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że w ramach inwestycji zostaną wybudowane chodniki i nowe przystanki autobusowe - jeden na ulicy Modlińskiej w kierunku Żerania, za skrętem ze Światowida, a drugi na ulicy Światowida za zjazdem z Modlińskiej. Powstanie również droga rowerowa, która zostanie połączona z już funkcjonującą infrastrukturą rowerową na ulicy Modlińskiej.

Wzdłuż nowego fragmentu ulicy Światowida nie zabraknie zieleni. Posadzimy drzewa i krzewy, które będą odporne na miejskie warunki i jednocześnie nie będą wymagały skomplikowanej pielęgnacji. Wzdłuż ulicy pojawią się m.in. klony i śnieguliczka, a w sąsiedztwie chodników i drogi rowerowej - pięciornik i tawuła japońska - informuje ZTM.

Zwycięzca przetargu ogłoszonego 22 grudnia 2021 roku będzie miał 546 dni (od momentu podpisania umowy) na realizację inwestycji. Oznacza to, że budowa połączenia ulicy Światowida z Modlińską mogłaby zostać ukończona w 2023 roku.

Gigantyczna inwestycja w Winnicy

Kolejnym elementem prac na Białołęce ma być budowa węzła przesiadkowego zlokalizowanego nieopodal skrzyżowania ulic Światowida z Modlińską. Z zapowiedzi ZTM wynika, że do nowej pętli tramwajowo-autobusowej miałyby dojeżdżać tramwaje 2 i 17 oraz autobusy 126, 186, 509, 516, 518 i 900, a także linia L49 z Jabłonny.

Budowa pętli miałaby potrwać dwa lata, jednak jest ona uzależniona od możliwości finansowych miasta.

Przedłużenie ul. Światowida do Modlińskiej. Mieszkańcy Białołęki długo na to czekaliIDOM / Głębowski Studio

Wstępne założenia dla tego obiektu przewidują, oprócz zintegrowanych platform przystankowych ułatwiających przesiadki, również miejsca postojowe dla autobusów, tory odstawcze dla tramwajów oraz parking na kilkaset miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Ponieważ w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego jeździ coraz więcej autobusów elektrycznych, zaplanowane są także stanowiska do ładowania takich pojazdów. Znajdą się tu także stojaki rowerowe oraz zostaną wytyczone strefy postojowe "Kiss and Ride” - informował w grudniu ZTM.

Trzeba przyznać, że koncepcja architektoniczna obiektu robi wrażenie. Na dachu budynku, na który będzie można wjechać rowerem, przewidziano bowiem między innymi:

  • Plac zabaw
  • Pumptrack
  • Boisko do siatkówki
  • Strefę relaksu
  • Trasy biegowe

Koszt projektu obiektu wyniósł ponad 600 tysięcy złotych.

Opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej pętli autobusowo-tramwajowej wraz z parkingiem strategicznym P+R (Park&Ride), kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz studium wykonalności dla węzła przesiadkowego Winnica opiewa na ok. 664 tys. zł - poinformował ZTM w rozmowie z naszym portalem.

W listopadzie ubiegłego roku, kiedy to odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące węzła przesiadkowego Winnica w Warszawie informowaliśmy, że obecnie w kasie miasta nie ma pieniędzy na realizację projektu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto