Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Starówki w Warszawie. Trwa wielka impreza historyczna, mnóstwo atrakcji. Oto program wydarzeń

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
70. Urodziny Starówki w Warszawie będą obchodzone już w lipcu. Szykuje się wyjątkowa impreza, w której w ciągu trzech dni weźmie udział 30 instytucji. Zaplanowano blisko 70 wydarzeń. Będzie to pierwsze tak huczne świętowanie odbudowy Rynku Starego Miasta. Na jakie atrakcje będą mogli liczyć odwiedzający?

70. Urodziny Starówki w Warszawie. Kiedy i gdzie się odbędzie się wydarzenie?

70. Urodziny Starówki w Warszawie zostały zaplanowane w weekend 21, 22 i 23 lipca. Będzie to trzydniowa impreza związana z odbudową Rynku Starego Miasta. Tam też i w najbliższej okolicy będzie można znaleźć w tych dniach mnóstwo atrakcji.

We wtorek 18 lipca br. roku odbyła się konferencja prasowa dotycząca nadchodzących wydarzeń związanych z urodzinami Starówki.

- To bardzo ważne dla Warszawy i jej społeczności urodziny, które spowodowały, że po raz pierwszy siły połączyło 30 lokalnych instytucji. Wszystko po to by zapewnić warszawiankom i warszawiakom jak najwięcej atrakcji. Warszawska starówka potrzebuje pewnego impulsu do odbudowania świadomości wśród mieszkańców, że warto tu zaglądać, że to nie to tylko miejsce dla turystów. To miejsce zostało odbudowane dla nas wszystkich, którzy w Warszawie mieszkamy. Oferta tego miejsca jest niezwykła, warto spędzać tu czas, pobyć turystą we własnym mieście – powiedziała w czasie spotkania Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

70. Urodziny Starówki w Warszawie. Oto program wydarzeń

Organizatorzy wydarzenia informują, że zaplanowano blisko 70 wydarzeń, w których udział weźmie 30 różnych instytucji. W programie są m.in. koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe, jak również spotkania, wystawy, gry miejskie, zabawy taneczne i urodzinowy toast.

- Chcemy nie tylko zainicjować coroczne wspólne świętowanie Urodzin Starówki, ale także przedstawić mieszkankom i mieszkańcom Warszawy lokalne instytucje, które prężnie działają i na co dzień oferują znakomity program – wyjaśniła dyrektorka Muzeum Warszawy, Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Przed Muzeum Warszawy stanął wspólny stół, który powstał w ramach projektu Plac Defilad. Właśnie przy tym stole odbędzie się część zaplanowanych wydarzeń, m.in. warsztaty, toast urodzinowy i sąsiedzkie śniadanie dla mieszkańców i mieszkanek. Jak zapowiadają władze miasta, drewniana, dwudziestopięciometrowa konstrukcja zostanie na Rynku Starego Miasta na dłużej.

Urodziny Starówki, 21 lipca

Pierwszego dnia, czyli w piątek, 21 lipca, będzie można m.in. wysłuchać wykładu o odbudowie Starówki, stworzyć akwarelowe pocztówki czy zbudować makietę placu Zamkowego.

„To także dzień wernisaży – wszystkie otwarte tego dnia wystawy będzie można oglądać także w sobotę, niektóre również w niedzielę. Wieczorem z kamienic na Rynku rozlegnie się Koncert Otwartych Okien, a po nim szlagiery do tańca zagrają Nicponie, których na Rynek Starego Miasta zaprosił Burmistrz Dzielnicy Śródmieście” – podają organizatorzy wydarzenia.

Na koniec dnia Rynek Starego Miasta zamieni się w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach, na którą zaprasza BarStudio.

Urodziny Starówki, 22 lipca

Sobota, 22 lipca, to symboliczna data 70. Urodzin Starówki i tym samym główny dzień obchodów.

„W ciągu dnia będą trwać gry miejskie, odbędą się spacery i warsztaty, będzie można zajrzeć do kamienicy Fukierowskiej czy usiąść w pięknym, zacisznym ogrodzie na rodzinnym pikniku. Urodziny nie mogą obejść się bez wspólnego toastu i życzeń! Następnie koncert w ramach festiwalu Jazz na Starówce: Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie skomponowaną Suitę Urodzinową, a dzień zwieńczy pokaz filmu Warszawa nie zapomni – to złożony z fragmentów kronik filmowych niezwykły dokument, który ukazuje stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy” – czytamy w programie.

Urodziny Starówki, 23 lipca

Natomiast niedziela, 23 lipca, zaplanowana została pod hasłem odkrywania Starego Miasta. Odbędą się ciekawe wykłady i spacery, podczas których Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień zakamarki, jak zamknięte podwórka czy piwnice.

Będzie wówczas możliwość zwiedzania wystaw, a także wzięcie udziału w warsztacie rysunku florystycznego i botanicznego.

W piątek i sobotę będzie można zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także obejrzeć szereg wystaw oraz wysłuchać koncertów. Przez całe trzy dni odbywać się będą koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy.

Urodziny Starówki i darmowe wydarzenia

W sobotę i niedzielę główną siedzibę Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, a także oddziały: Muzeum Farmacji, Centrum Interpretacji Zabytku i Barbakan będzie można zwiedzić za darmo.

Rynek Starego Miasta w Warszawie

Przypomnijmy, że 22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, to właśnie ta data stanowi symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy.

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, ze Stare Miasto w Warszawie w niezwykły sposób łączy to, co w stolicy najciekawsze, czyli zarówno ślady historii, jak też szeroką ofertę kulturalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto