Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy nie chcą "turystów abolicyjnych"

Grzegorz Sachmata
Jacek Kozłowski
Jacek Kozłowski Ewa Drzazga/ Polskapresse
Pierwsze negatywne decyzje dla cudzoziemców próbujących wykorzystać polską abolicję do ominięcia prawa innych państw Unii Europejskiej wydał wojewoda mazowiecki.

W związku z próbami nadużycia przepisów zmodyfikowano zasady przyjmowania wniosków w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Zmiany z troski?

Dotychczas na Mazowszu zarejestrowano 3 tys. 631 wniosków o abolicję, wojewoda wydał 920 decyzji, w tym 869 pozytywnych. Jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce przez co najmniej cztery lata.

Marszałek Mazowsza wydał odmowne decyzje dla osób chcących ominąć prawo krajów Unii Europejskiej. Wnioski o przedłużenie pobytu w trybie abolicji będzie można wypełnić i złożyć do 2 lipca

Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Warszawie, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję.

- W trosce o osoby spełniające wymogi ustawy abolicyjnej wprowadzamy zmiany organizacyjne - mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Od 26 marca do odwołania, wnioski przyjmowane są na zasadzie biura podawczego (wejście F, na parterze). Zmiana wyeliminowała tworzące się ostatnio kolejki.
Po weryfikacji dokumentów, wezwanie do usunięcia braków formalnych zostanie wysłane na wskazany adres. Cudzoziemiec, jeśli spełnia wstępnie kryteria abolicji, otrzyma w paszporcie potwierdzenie wszczęcia procedury abolicyjnej oraz wyznaczony zostanie termin złożenia odcisków linii papilarnych.

Czytaj także: Plakatami w autobusach zachęcają cudzoziemców do abolicji

Wśród cudzoziemców, którym w ostatnich dniach odmówiono legalizacji pobytu w trybie abolicji, przeważają obywatele Pakistanu. Osoby te, mimo że nie przebywają w Polsce na stałe, korzystając z usług pełnomocników usiłowały skorzystać z przepisów polskiej ustawy abolicyjnej. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2012 r. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r.

Jeszcze czas na wnioski

Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r.

Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa mazowieckiego zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji mogą do 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do wojewody mazowieckiego.

Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl pod bane-rem "Abolicja dla cudzoziemców". Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił specjalny portal internetowy www.abolicja.gov.pl oraz telefon informacyjny 22 601 75 25.

Czytaj także: ZTM rusza z kampanią skierowaną do turystów

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędnicy nie chcą "turystów abolicyjnych" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto