Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Miasto Jest Nasze z listą zadań dla nowego wojewody. Potwierdzają też negocjacje w sprawie wyborów

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Na swojej konferencji prasowej przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze przedstawili listę zadań dla wojewody mazowieckiego, którego wkrótce ma powołać nowy premier. Z czego zapamiętamy ustępującego? Czy Miasto Jest Nasze jest już gotowe na wybory samorządowe? Jan Mencwel zapowiada mocną konkurencję w Warszawie dla PO i PiS.

Nowy wojewoda mazowiecki - jakie czekają go zadania?

Działacze ruchu miejskiego odnosząc się do zmian w Sejmie i powołania nowego rządu przygotowali listę najważniejszych, według nich, pięciu zadań dla nowego wojewody mazowieckiego. Ich zdaniem dotychczasowy wojewoda, a także jego poprzednik, swoimi działaniami głównie szkodzili Warszawie lub wstrzymywali działania, które mogły mieć wpływ na rozwój miasta. Wskazali m.in. blokowanie rozwoju płatnego parkowania odbieranie stolicy, kluczowych terenów czy blokowanie uchwały krajobrazowej. Poniżej lista najważniejszych działań dla nowego wojewody według aktywistów:

  1. Wycofanie z NSA skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie strefy płatnego parkowania na Kamionku i Saskiej Kępie
  2. Odwołanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i powrót Stołecznego Konserwatora Zabytków
  3. Zwrot samorządowi zarządu nad Pl. Piłsudskiego
  4. Dofinansowanie urzędu ds. cudzoziemców, sprawniejsza obsługa migrantów/uchodźców
  5. Wycofanie zgody na cykliczne zgromadzenie w postaci Marszu Niepodległości.

Eryk Baczyński, sekretarz MJN, przypominał, że strefa płatnego parkowania na Kamionku i Saskiej Kępie była bardzo dokładnie konsultowana z mieszkańcami i przeszła taki sam proces jak inne funkcjonujące w mieście strefy, a z uwagi na liczbę zabytków Warszawa powinna mieć urząd skupiony na stołecznych.

- Obecny wojewoda mocno upolitycznił swoje stanowisko. Nikt chyba nie będzie zdziwiony jeśli powiem, że wykorzystuje je do przygotowania do roli kandydata Prawa i Sprawiedliwości jako kandydata na Prezydenta Warszawy. Głównie skupia się na krytyce obecnego prezydenta, a nie korzysta ze swoich uprawnień w sposób, który może pomóc np. uchodźcom - mówił Jan Mencwel.

W planach szeroka koalicja. Co z tego będzie?

Kogo wystawią jako swojego kandydata na prezydenta ruchy miejskie? Tego jeszcze nie wiadomo, ale jak słyszymy, chcą stworzyć silną konkurencje dla PO i PiS w Warszawie. - Mogę potwierdzić, że negocjacje w tej sprawie trwają. Mam nadzieję, że w styczniu będziemy mogli zakomunikować już oficjalnie w jakiej formule idziemy. Chcemy jednak, żeby było to szerokie porozumienie. Gwarantuję, że zrobimy wszystko, żeby PO i PiS w stolicy miały bardzo mocną konkurencję - mówił nam Jan Mencwel. Jego nazwisko również wymienia się wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta stolicy. Jak sam mówi, decyzji w tej sprawie póki co nie ma.

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie faktycznie mowa o bardzo szerokim porozumieniu. Oprócz ruchów miejskich (m.in. Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Porozumienie dla Pragi) w jednym komitecie mogą znaleźć się Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050.- Pamiętajmy, że tu nie chodzi tylko o prezydenta. Bardzo ważne jest wprowadzenie przedstawicieli do rady miasta. To oni mają realny wpływ na większość decyzji. Dzisiaj tam PO ma samodzielną większość. Realny próg do rady wynosi zdecydowanie więcej niż 5%. My to wiemy i chcąc wprowadzić tam przedstawicieli postaramy zbudować się jak najszersze porozumienie - skomentował Mencwel.

Kto prezydentem Warszawy 2024?

Nieoficjalnie często mówi się, że dotychczasowy wojewoda Tobiasz Bocheński może otrzymać nominację z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, żeby powalczyć o fotel prezydenta stolicy. Jego rywalem najprawdopodobniej będzie obowiązujący prezydent Rafał Trzaskowski. Kto jeszcze? W 2018 roku na ten urząd kandydowało aż... 14 kandydatów. Jeśli wspólnego kandydata wystawią ruchy miejskie oraz Lewica, PSL i Polska 2050 to będzie trzeci poważnie liczący się kandydat. Zapewne swoją propozycję będzie mieć Konfederacja, a także Bezpartyjni Samorządowcy. Giełda nazwisk ruszy najpewniej jednaj już po Nowym Roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto