Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu mamy wędrowników!

redakcja
redakcja
W miniony weekend w Inowrocławiu odbyły się trzydniowe warsztaty wędrownicze dla wędrowników z Hufca Inowrocław i wszystkich chcących zdobyć naramiennik wędrowniczy.

Warsztaty zorganizowała Komendantka Hufca Inowrocław phm Anna Adamczyk wspólnie z Referatem Wędrowniczym Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Kadrę warsztatów stanowili członkowie referatu w składzie: kierownik referatu pwd Katarzyna Rożek, phm Alicja Stańco, Maciej Gralak, Martyna Wichrowska oraz Maciej Czechowski i Krystian Olencki. Uczestnikami kursu byli harcerze starsi i wędrownicy z Hufca Inowrocław oraz gościnnie instruktorzy z Hufca Jarosław (woj. Podkarpackie).
Program warsztatów obejmował zajęcia: integracyjną grę negocjacyjną, kodeks i dewizę wędrowniczą, watrę, instrumenty metodyczne – próba wędrownicza i próba na stopnie HO i HR, zajęcia – wybór lidera, ogniobranie, obrzędowość w drużynie wędrowniczej oraz zajęcia z motywowania.
W niedzielny poranek wraz ze wschodem słońca część uczestników warsztatów otrzymała naramiennik wędrowniczy. Naramiennik jest znakiem rozpoznawczym wędrowniczek i wędrowników. Symbolizuje wejście do zespołu wędrowniczego i wyróżnia wędrowników spośród innych grup wiekowych. Po raz pierwszy został wprowadzony w czerwcu 1938 roku, noszony był przez młodzież harcerską w ZHP do momentu usunięcia jej z organizacji w końcu lat 40-tych XX wieku. Obecnie noszą go wędrownicy w ZHP, ZHP pgK i w ZHR.
Najważniejszym elementem naramiennika jest wędrownicza watra – ognisko ułożone w sposób skautowy na tzw. długie spalenie. Tworzą je skrzyżowane polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie. Watra na zielonym tle lewego naramiennika to symbol świadomej, życiowej wędrówki po zagadnieniach i tematach z zakresu wszelakich dziedzin ludzkiej aktywności. Wędrówki po własnej miejscowości, regionie, Polsce, Europie i świecie. Ognisko to symbol ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, energii. Zielone tło przypomina, że to wszystko odbywa się w czasie harcerskiego życia. Płomienie wędrowniczej watry są symbolem dążenia ku doskonałości. Najmniejszy płomień to siła ciała –dbałość o zdrowie i tężyznę fizyczną. Średni płomień to siła rozumu – dążenie do wiedzy i rozwijanie swojego intelektu. Największy płomień to siła ducha – kształtowanie charakteru, dążenie do prawdy i Boga. Polana ogniska są związane z zasadami wędrowniczej pracy: służba – praca na rzecz społeczeństwa i organizacji; wędrówka – szukanie swojego miejsca w społeczeństwie; wyczyn – praca nad sobą, samodoskonalenie.
Wśród płomieni wędrowniczej watry harcerze i harcerki odnowili przyrzeczenie harcerskie i z rąk dh Alicji i Katarzyny otrzymali naramienniki wędrownicze.
Hufiec Inowrocław wraz z 50 osobową grupą uczestników dziękują kadrze warsztatów i referatowi za ogromną porcję wiedzy i niesamowite przeżycia podczas warsztatów. Podziękowania składamy również na ręce pana dyrektora SP nr 11 Ryszarda Klimaszewskiego, który udostępnił szkołę wędrownikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto