18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątą rocznicę śmierci papieża uroczystości na pl. Piłsudskiego

Barbara Stefańska
Na stronie internetowej Sfera Wolności pojawią się unikatowe filmy i nagrania o papieżu
Na stronie internetowej Sfera Wolności pojawią się unikatowe filmy i nagrania o papieżu Tadeusz Warczak/Archiwium Gazety Krakowskiej
Dokładnie o 21.37 po krzyżem na wzgórzu Matyska niedaleko Żywca rozbłyśnie ogień zapalony od płomienia z grobu Jana Pawła II, na placu Piłsudskiego w Warszawie żołnierze wykonają pieśń żałobną ''Cisza'', a radomianie będą czuwać ze świecami w czasie wieczoru pamięci.

Piąta rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w tym roku w Wielki Piątek, jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy. Za to wierni uczestniczą w drodze krzyżowej, gdyż jest to dzień śmierci Chrystusa. - Ze względu na kalendarz liturgiczny tegoroczne obchody 2kwietnia będą skromniejsze. Nie będzie hucznych imprez - mówi ''Polsce'' Adrian Sinkowski z warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II.

Jednak rocznica nie przejdzie niezauważona. Wspomnienia na temat papieża pojawią się w mediach, telewizje pokażą wiele filmów dokumentalnych, ruszy też strona internetowa, a przez miesiąc będzie trwała kampania społeczna. Nauczanie papieża będzie podstawą rozważań wieczornych nabożeństw drogi krzyżowej.

Warszawska procesja, którą poprowadzi arcybiskup Kazimierz Nycz, wyruszy spod kościoła św. Anny o 20. Jej uczestnicy podążą za krzyżem, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach w czasie nabożeństwa wielkopiątkowego tydzień przed śmiercią. Papież przemówi do wiernych z nagrań archiwalnych. Nowością jest inscenizacja Męki Pańskiej, którą na placu Piłsudskiego przy dwunastej stacji przedstawią aktorzy. Sceny rozegrają jako uczestnicy nabożeństwa. Półgodzinną sztukę połączoną z grą świateł i dźwięków wyreżyserował Jerzy Kalina.

Od godziny 16 na telebimach na placu Piłsudskiego będą wyświetlane materiały filmowe, na których duchowni, przyjaciele papieża, naukowcy i dziennikarze będą wspominali jego zmagania z chorobą i opowiadali o tym, że Jan Paweł II jest stale wśród nas.

''Jeszcze się spotkamy'' - to hasło tegorocznych warszawskich obchodów. - Chcemy skłonić do refleksji nad tym, w jaki sposób Jan Paweł II jest obecny w życiu każdego z nas. Odpowiedzi na to pytanie mogą być różnorodne i wcale nie takie proste - mówi Adrian Sinkowski.

O tym, że papież jest z nami, przypomni kampania społeczna, która rusza jutro i potrwa do końca kwietnia. W najbardziej ruchliwych punktach miasta oraz w parafiach zawisną plakaty, na których tym razem nie zobaczymy twarzy Jana Pawła II. Kampania Centrum Myśli JPII wpisuje się w program przygotowań duchowych do beatyfikacji papieża, które abp Nycz ogłosił 25 marca.

Do końca roku każdy drugi dzień miesiąca będzie poświęcony jednej z pielgrzymek do ojczyzny. Wsparcie zadeklarowały już telewizja publiczna, Polskie Radio oraz media katolickie.

Wczoraj na portalu http://www.centrumjp2.pl odbyła się inauguracja strony internetowej Sfera Wolności, z której można bezpłatnie ściągać do własnego użytku materiały, nagrania, filmy dotyczące Jana Pawła II, których znacznej części dotychczas nie pokazywano. Strona ruszy pełną parą 2kwietnia.

Słowa papieża zostaną przypomniane nie tylko w stolicy. W czasie drogi krzyżowej w Gdańsku-Zaspie wierni usłyszą fragmenty ''Testamentu Jana Pawła II'', a w Wadowicach encykliki ''Evangelium vitae''. W piątek w Krakowie o 21.37 zapłoną światełka nadziei. Świeczki rozprowadza Centrum Jana Pawła II ''Nie Lękajcie Się''. Natomiast na wzgórzu Matyska, gdzie we wrześniu ubiegłego roku ukończono budowę drogi krzyżowej, Golgoty Beskidów, będzie trwało czuwanie przy ogniu z grobu Jana Pawła II, przywiezionym dwa lata temu przez sztafetę włoskich biegaczy i przechowywanym przez siostry redemptorystki.

2 kwietnia upłynie pod znakiem wspomnień o Janie Pawle II w publicznych mediach. Jedynka i Dwójka pokażą filmy dokumentalne i wspomnienia poświęcone papieżowi. Wieczorem 2 kwietnia TVP1 będzie transmitować drogę krzyżową z rzymskiego Koloseum pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI. Natomiast relacje z Warszawy, Krakowa i Wadowic widzowie będą mogli obejrzeć w TVN 24 i TVP Info.

Episkopat zdecydował o przeniesieniu liturgicznych obchodów związanych ze śmiercią Jana Pawła II na 10 kwietnia, czyli sobotę przed świętem Miłosierdzia Bożego, ustanowionym przez papieża Polaka. I właśnie w tym dniu w wielu polskich miastach będą odprawiane msze święte w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Mieszkańcy Małopolski uczczą pamięć papieża tradycyjnym memoriałem pływackim, który rozpocznie się 9 kwietnia o 21.37 na basenach w Tarnowie i w Dąbrowie Tarnowskiej, a zakończy w godzinach porannych. Chętni przepłyną w sumie 26 km 516 m, co oznacza długość pontyfikatu, czyli 26 lat, pięć miesięcy i 16 dni.

Jana Pawła II 2 kwietnia będzie wspominał cały świat. Nie jest to jednak święto liturgiczne, gdyż publiczny kult wymaga co najmniej beatyfikacji. A jeśli ten kult ma być powszechny, konieczna jest kanonizacja, czyli uznanie danej osoby za świętą. To oznacza, że dopiero gdy Jan Paweł II zostanie kanonizowany, będzie ustanowione jego wspomnienie liturgiczne obchodzone w całym Kościele.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto