Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstanie wieża widokowa. Będzie najwyższym budynkiem w mieście

pulawizja
pulawizja
Nowa wieża widokowa o wysokości 55 metrów zostanie wybudowana w Puławach przy ulicach Kaznowskiego i Ceglanej.

Tak będzie wyglądała nowa wieża widokowa, która wybudowana zostanie na wzgórku przy zbiegu ulic Kaznowskiego i Ceglanej. Projekt zakłada zestawienie surowej, betonowej bryły z delikatną konstrukcją wykonaną ze szkła i białej metalowej siatki. W dzień widoczna będzie biała nieregularna bryła, w nocy rozświetlona kopuła. U podnóża wieży znajdzie się strefa wejścia wraz z parkingiem. Projektantom zależy na stworzeniu budowli o industrialnym charakterze.
Szczyt wieży ma być położony o około 20 metrów wyżej niż dachy najwyższych budynków Puław, a cała wieża będzie mieć ponad 55 metrów – tyle co 19-piętrowy budynek. Z takiej wysokości roztaczać się będzie niesamowity widok na okolicę miasta, Kazimierski Park Krajobrazowy oraz na dolinę Wisły.
Górny poziom zostanie przeznaczony na platformę widokową. Staną tam teleskopy, które umożliwią obserwację okolicy w promieniu do 100 kilometrów. Budowla będzie pełnić nie tylko funkcję widokową, ale ma być często odwiedzanym miejscem w mieście.
Oprócz poziomu platformy obserwacyjnej na wieży mają być wyodrębnione jeszcze trzy poziomy. Poziom dolny, techniczny, ma mieścić się w betonowej czaszy. Pierwszy poziom ponad czaszą ma zająć mała restauracja, w której będzie można zjeść za przystępną cenę.
To nie koniec ambitnych planów. Środkowy poziom o powierzchni około 700 metrów kwadratowych ma zajmować arena przeznaczona do organizacji eventów widowiskowych. Mają się tu odbywać pokazy mody, konferencje prasowe oraz Festiwal Orkiestr Dętych.
Na górę będzie można wjechać dwiema windami umieszczonymi w nóżce kielicha lub wejść po zewnętrznych schodach.
Teraz czekamy na projekty budowlane. Chcemy ogłosić konkurs na artystyczne zagospodarowanie obiektu, ale już w tej chwili opracowaniem projektów nowego obiektu zajmują się dwie firmy. Pracują non profit, bo każda chce mieć taki nietypowy obiekt w swoim portfolio – mówi Marian Gajowiak, prezes firmy Frecht Group Dev z powiatu pruszkowskiego koło Warszawy. Pewne jest jedno – ma tu powstać tak oryginalny i niepowtarzalny obiekt, na widok którego każdy krzyknie „Łał!" - dodaje.
Metal i szkło będą prawdopodobnie głównymi tworzywami wykorzystanymi przy budowie wieży, o ile oczywiście nie będzie problemów z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Inwestor szacuje koszt na około 50 milionów złotych.
Jako niespodzianka dla miasta chcielibyśmy na gwiazdkę stworzyć największą w Polsce choinkę na bazie tego budynku - wykonać ozdobną świąteczną konstrukcję i powiesić na niej mnóstwo światełek. Sądzę, że gdybyśmy decydowali się na tego typu akcję, poprosilibyśmy o patronat na przykład telewizję Discovery, bo takiego przedsięwzięcia – z tego co wiem - jeszcze nikt nigdy się nie podjął – zapowiada Marian Gajowiak.
Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest na październik 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto