Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie mamy drużynę rugby

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
- Do gry wystarczy strój, korki, specjalna piłka i bramki. Na razie nie mamy profesjonalnych bramek, jednak nie przeszkadza nam to w treningach - mówi 16-letni licealista Otek Poprawa, najmłodszy zawodnik drużyny.

W naszym mieście powstała pierwsza drużyna rugby. W jej skład wchodzi 16 zawodników. Teraz ostro ćwiczą, by zdobywać jak najlepsze wyniki.
Z chłopakami spotykam się na stadionie Resovi, gdzie na bocznym boisku ćwiczą trzy raz w tygodniu. Niestraszna im niska temperatura i chłodny deszcz. Przebrani w krótkie spodenki z piłkami w rękach, cieszą się, że będą mogli trochę pobiegać i porzucać piłką.
Pierwsza piłka
Rugby Rzeszów formowało drużynę od października 2010 roku. - Nasza przygoda z tym sportem rozpoczęła się od oglądnięcia kilku filmików w serwisie You Tube. Kupiliśmy z bratem naszą pierwszą piłkę i razem z kolegami spróbowaliśmy nauczyć się gry - opowiada 22-letni Kamil Poprawa, jeden z współzałożycieli drużyny. - Potem pomyślałem, że fajnie było by pograć na prawdziwym boisku przeciwko innej drużynie. Pomysł był spontaniczny. Założyliśmy specjalne forum, porozsyłaliśmy informację do przyjaciół i tak krok po kroku formowaliśmy drużynę
Dyscyplina olimpijska
Formalnie drużyna działa od marca tego roku, jako AZS Rugby Rzeszów.
- Stały skład to 16 zawodników, ale co chwilę zgłaszają się nowi kandydaci. Niektórzy są zainteresowani rugby na poważnie, inni odchodzą po dwóch treningach - wyjaśnia 23-letni student, Wiktor Moreno.
- Rugby to sport, który wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Stałymi elementami gry są przewroty, pady i wywrotki podczas zatrzymania przeciwnika z piłką - dodaje kolejny zawodnik Łukasz Godek, nauczyciel wychowania fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.- Gramy w formie Liga Rugby 7. Czyli siedmiu zawodników w jednej drużynie. To odmiana rugby, która na najbliższej olimpiadzie będzie dyscypliną pokazową, a w 2016 stanie się dyscypliną olimpijską. Podczas treningu możemy formować dwie drużyny i ćwiczyć taktykę w różnych wariantach - wyjaśnia Wiktor Moreno.
- Każdy z zawodników przychodzi z własnymi pomysłami na grę. Myślę, że dzięki temu mamy okazję stworzyć unikalną strategię - śmieję się Jarek Armata, 23-letni student.
Pierwsze sukcesy
Pomimo że drużyna działa dopiero od roku, ma już pierwsze sukcesy.
- Na Podkarpaciu są jeszcze dwie drużyny: z Jasła i Jarosławia. Ostatnio wygraliśmy m.in. zorganizowany przez nas turniej. Ponieważ nie ma u nas grupy juniorskiej, młodzi zawodnicy występują w grupie juniorskiej z Lublina. Tu też mamy pierwsze sukcesy, bo nasi juniorzy w barwach Lublina zdobyli mistrzostwo Polski i przebijają się do kadry. Nasz najmłodszy zawodnik Otek Poprawa może pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami - z uśmiechem zapewnia Maciej Rojek, 16-letni uczeń technikum.
Rugby w Rzeszowie ma też swoich fanów. - Na ostatnim meczu sparingowym z Jarosławiem mogliśmy liczyć na wsparcie ok. 100 kibiców, którzy przyszli, mobilizować nas do walki. To niesamowite uczucie widzieć i słyszeć wsparcie na trybunach. Zawsze w takich momentach czuję się, jakbym miał skrzydła - ze śmiechem opowiada Mateusz Rusin, 21-letni student ekonomi.
- Kibice zwiększają motywację. Liczymy, że z każdym kolejnym meczem będzie ich coraz więcej. Zapraszamy również dziewczyny - śmieje się Wiktor Moreno.
Kolejne mecze
- Teraz chcemy grać jak najwięcej meczy. Chcemy zdobyć jak najwięcej punktów, by mieć jak najwyższy poziom i zyskać renomę. W przyszłości będziemy starać się również o miejsce w polskiej lidze. Mamy dużo energii i nowych pomysłów. Świetnie się nam razem gra i co najważniejsze, rugby daje nam wiele radości - podkreśla Kamil Poprawa.
***Rugby 7 - podstawowe zasady
1. W jednej drużynie gra 7 zawodników.
2. Czas trwania spotkania to 14 minut (dwie połowy po 7 min.)
3. W przypadku remisu rozgrywana jest dogrywka. Drużyna, która pierwsza zdobywa punkty, zostaje zwycięzcą, a mecz jest zakończony.
4. Piłkę można podawać tylko do tyłu.
5. Kopać można w każdym kierunku.
6. Jeśli piłka po podaniu poleci do przodu, formuje się tzw. młyn, czyli formacja z trzech zawodników. Której drużynie uda się przechwycić piłkę, ta rozpoczyna grę.
7. Punkty zdobywa się po przyłożeniu, czyli po przebiegnięciu na koniec boiska w strefę przeciwnika. Za przyłożenie drużyna otrzymuje 5 punktów. Po przyłożeniu można podwyższyć wynik o 2 punkty, kopiąc piłkę w kierunku bramki.
8. Za niewłaściwą grę przeciwnik dostaję karę i wtedy można zdobyć dodatkowe punkty z rzutu karnego.
8. W grze dopuszczalne jest ciągnięcie za koszulkę, ręce, nogi i wywracanie zawodnika na boisko, ale tylko tego, który jest w posiadaniu piłki.
9. Drużyna, która zdobywa punkty, rozpoczyna grę ze środka boiska.
***Krótka historia rugby
Nazwa sportu wzięła się od nazwy angielskiego miasteczka Rugby, gdzie w 1823 roku rozegrano mecz... piłki nożnej. Podobno to podczas tej rozgrywki, jeden z zawodników podniósł piłkę i trzymając ją, pobiegł przez całe boisko aż za linię bramkową. Ostatecznie zasady gry w rugby spisano w 1846. Dyscyplina szybko zyskała popularność w Irlandii, Szkocji, Walii oraz we Francji, Australii, Nowej Zelandii. Do Polski rugby zawitało po I wojnie światowej, ale z braku zainteresowania, kadry trenerskiej i sprzętu, sport się nie przyjął. Dopiero w latach 50. władze sportowe na poważnie zajęły się rozwojem rugby nad Wisłą. Pierwszy oficjalny mecz po II wojnie rozegrano na stadionie Legii Warszawa 15 września 1956 roku. Rok później do programu studiów na AWF-ach wprowadzono specjalizację rugby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto