Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Ursusie powstanie nowoczesna szkoła. Budynek będzie pełnił dwie funkcje - edukacyjną i kulturalną

Redakcja
W Ursusie wybudowana zostanie nowa szkoła z biblioteką. Placówka dla ok. 700 uczniów powstanie przy ul. Tadeusza Hennela. Jak zapewnia dzielnica, będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków użyteczności publicznej w tej części Warszawy. Jednocześnie trwają prace nad projektem przedszkola, które w najbliższych latach ma powstać na tej samej działce.

- W Ursusie stale wzrasta liczba mieszkańców, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na miejsca w publicznych placówkach oświatowych. Architektura szkoły, której budowę wkrótce rozpoczniemy, ma stwarzać przestrzeń do nauki, nawiązywania relacji i rozwijania pasji przez uczniów. Stawiamy na budownictwo przyjazne użytkownikom, a także środowisku - budynek będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii – Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Ursus.

Jak tłumaczą władze dzielnicy, placówka będzie zarządzana poprzez system BMS (z angielskiego Building Management System), który pełni kluczową rolę w zarządzaniu i eksploatacji nowoczesnych budynków. Jego rolą jest sterowanie i monitoring szeregu instalacji, zbieranie danych oraz informowanie operatorów m.in. o stanach alarmowych.

- Projekt zakłada również niskoemisyjność obiektu, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i gruntowej pompy ciepła. Ta ostatnia zapewni zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie, a latem klimatyzację - dodaje Marek Szymul, naczelnik Wydziału Infrastruktury w dzielnicy Ursus.

Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku planowane jest na wrzesień 2025 roku.

W Ursusie powstanie nowoczesna szkoła. Budynek będzie pełnił...

Architektura budynku

Budynek będzie spełniał dwie funkcję – edukacyjną i kulturalną. Jego większą część zajmie szkoła podstawowa, a w osobnym skrzydle na dwóch piętrach powstanie multimedialna filia biblioteki publicznej. W placówce szkolnej będzie mogło uczyć się ponad 700 uczniów, w tym także osoby niepełnosprawne, dzięki zaprojektowaniu przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Cały obiekt będzie wyciszony. Jak wymieniają władze dzielnicy, zastosowane zostaną materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki – nadmierny hałas jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej szkoły. W budynku znajdzie się pomieszczenie kuchenne i stołówka. Ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach - pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. Wnętrze placówki pomieści również halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Najmłodszym dzieciom z klas 1-3 zapewniona będzie osobną salę gimnastyczną.
Inwestycje prowadzi Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Szczegółowy harmonogram prac oraz kosztorys będzie znany po wyłonieniu wykonawcy w przetargu, który zostanie ogłoszony w terminie do marca 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto