MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstanie Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych. To drugie podejście do potężnej inwestycji na SGGW. Jej koszt to 115 mln zł

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
SGGW zawarła umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych
SGGW zawarła umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych Materiały prasowe / SGGW
Przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisali umowę ze spółką ERBUD S.A. dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Naukowcy SGGW będą prowadzić w nim badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie, a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania. Obiekt ma powstać w ciągu 18 miesięcy. Koszt przedsięwzięcia to 115,4 mln zł brutto. To drugie w ciągu trzech lat podejście uczelni do potężnej inwestycji.

Spis treści

Budowa Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Michał Zasada, Kanclerz SGGW dr inż. Władysław W. Skarżyński i Kwestor SGGW mgr Anna Kamińska podpisali umowę ze spółką ERBUD S.A. dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych.

Wykonawca ma 18 miesięcy na oddanie obiektu do użytku. Umowa została zawarta na kwotę 115,4 mln zł brutto.

Co znajdzie się w obiekcie?

Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych SGGW to projekt Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka. Będzie to obiekt laboratoryjno-dydaktyczny wraz z zapleczem technicznym, infrastrukturą towarzyszącą, przyłączami, ciągami komunikacyjnymi. Całkowita powierzchnia użytkowa gotowego budynku wyniesie około 16 500 metrów kwadratowych, na którą składać się będą cztery kondygnacje naziemne i jedna podziemna.

W budynku zlokalizowane będą m.in.:

  • sale dydaktyczne
  • laboratoria
  • pracownie
  • sala konferencyjna z zapleczem

Miejsce do badań oraz edukacji społeczeństwa w zakresie zdrowego odżywiania

Jak wyjaśniają władze uczelni, Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych SGGW jako wiodąca instytucja naukowo-dydaktyczno-wdrożeniowa będzie realizowało ideę holistycznego podejścia do nauk o żywieniu człowieka. Oprócz rozwoju badań, których wyniki znajdą zastosowanie w rozwiązywaniu problemów żywieniowo-zdrowotnych polskiego społeczeństwa, Centrum będzie również wszechstronnie kształciło profesjonalistów z zakresu:

  • żywienia człowieka
  • dietetyki
  • ochrony zdrowia
  • projektowania żywności spełniającej najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa

Przedstawiciele SGGW dodają, że pozwoli to wykorzystać system szkolnictwa wyższego do istotnego zwiększenia kwalifikacji zawodowych specjalistów w strategicznych z punktu widzenia kraju kierunkach.

Kluczowym zadaniem ośrodka będzie poprawa sytuacji zdrowotnej różnych grup populacyjnych Polaków poprzez zmniejszenie skali chorób powstających w konsekwencji nieprawidłowego sposobu żywienia - tłumaczą władze uczelni.

Drugie podejście do inwestycji

Przypomnijmy, że to drugie rozpoczęcie budowy nowoczesnego obiektu na przestrzeni trzech lat. W lipcu 2021 roku uczelnia podpisała umowę z firmą Skanska, która miała zrealizować inwestycję do grudnia 2022 roku. Wówczas kontrakt wynosił prawie 80 mln zł, z czego połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wykonawca zszedł jednak z placu budowy przy ul. Nowoursynowskiej 159 chwilę po rozpoczęciu z prac. Wszystko za sprawą gwałtownych wzrostów cen materiałów budowlanych.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto