Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa w obiektywie niemieckiego żołnierza. Udokumentował stolicę we wczesnym okresie okupacji. Zobaczcie unikalne zdjęcia

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Victor Otto Clemens Becker
Okupowana Warszawa. Pałac Saski, Ogród Saski, Łazienki Królewskie czy zniszczony budynek na Theaterstrasse - okupacyjnej ulicy Focha. Wszystkie te obiekty możemy zobaczyć na unikalnych zdjęciach wykonanych od jesieni 1939 roku do lipca 1940 roku przez niemieckiego żołnierza Victora Otto Clemensa Beckera. Kliknijcie w fotografię, by przejść do galerii.

Prezentowane przez nas zdjęcia wykonał Victor Otto Clemens Becker. Szerszej publiczności fotografie udostępnił Otto Becker, wnuk Victora. Zdjęcia możemy publikować dzięki uprzejmości Barbary Cicheckiej, dyrektor Muzeum Miasta i Rzeki Warty oraz 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. Pomogło także Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Zdjęcia ofiarował naszemu muzeum Otto Becker, wnuk Victora - powiedziała kierownik Muzeum Miasta i Rzeki Warty Barbara Cichecka. - Otto mieszka w Berlinie. Przekazując nam zdjęcia pozwolił z nich korzystać. Dodał też, że dziadek w czasie wojny nic złego nie robił. Był uczciwym człowiekiem.

Warszawa w obiektywie niemieckiego żołnierza. Udokumentował ...

Żołnierz urodził się 4 lutego 1891 roku w Saarbrucken. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz w szpitalach polowych na Litwie, Białorusi oraz Prusach Wschodnich. W roku 1918 został przeniesiony na front zachodni. W czerwcu 1918 roku trafił do lazaretu w Hamburgu, a po wyleczeniu wysłany do Turcji. Tam dostał się do niewoli angielskiej. Z obozu jenieckiego wrócił w 1919 roku.

Do Sieradza trafił jesienią 1939 roku. Był w mieście nad Wartą do lipca 1940 roku. W tym czasie dokumentował na licznych fotografiach miejscowości regionu łódzkiego oraz Warszawę. Od zimy 1941 roku przebywał w Rosji. Z 27. Dywizją, w której służył, dotarł do Aszperonska na Przedgórzu Kaukazu Północnego. Ewakuował się przed ofensywą rosyjską. Zwolniony z Wehrmachtu 15 grudnia 1943 roku. Po wojnie pracował między innymi w Szpitalu Ducha Świętego w Saarbrucken. Zmarł 13 grudnia 1975 roku w Hamburgu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto