Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawiacy walczą o rzeki: W piątek przyjdą adoptować Wisłę

Redakcja
Polskapresse
Znamy szczegóły tegorocznych wydarzeń w ramach programu Zaadoptuj rzekę - inicjatywy Klubu Gaja, która ma na celu poszerzanie wiedzy na temat ochrony polskich rzek i dolin rzecznych. 6 lipca od godz. 11.00 w Warszawie rozpoczną się letnie warsztaty edukacyjne, zabawy, konkursy oraz happening.

W warszawskich warsztatach weźmie udział ok. 130 dzieci z czterech szkół. Zajęcia odbędą się na Bulwarze Flotylli Wiślanej, na wysokości Pomnika Saperów. Dołączyć do nich może każdy, komu bliski jest temat zasobów wodnych.

- Żyjące rzeki są bardzo potrzebne ludziom, zwierzętom i przyszłości naszej planety - wyjaśnia Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja. - Zwrócenie uwagi publicznej na niedobór przydatnej do życia wody jest jednym z najważniejszych wyzwań, które przed nami stoją.

Czytaj także: Ciekawe zakątki Mazowsza. Sprawdź, gdzie możesz spędzić wakacyjny weekend

Zajęcia zaczynają się od godz. 11.00. Będą obejmować szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych:

Stanowisko nr 1: Przygotowania do happeningu: na kilkudziesięciometrowej niebieskiej wstędze, symbolizującej rzekę, uczestnicy warsztatów będą samodzielnie odbijać szablony ryb - łososi. Wraz z wcześniej przygotowanymi srebrnymi planszami ryb, będą to główne elementy scenografii finałowego happeningu „Wielki powrót". Łosoś to król polskich rzek i Morza Bałtyckiego, który potrzebuje jednak czystych i drożnych rzek. Tylko dzięki temu może licznie docierać do morza, gdzie osiąga dojrzałość, i wrócić do rzeki, w której przyszedł na świat, by tu złożyć ikrę na nowy narybek.

Stanowisko nr 2: „Woda na Ziemi" - zabawa z wiadrem, menzurkami, łyżeczką, lodem i solą. To ćwiczenie obrazuje formy gromadzenia się wody na Ziemi oraz problem niewielkich zasobów wody pitnej.

Czytaj także: Jeździsz na rowerze? Wybierz się na nietypowy spacer po Warszawie

Stanowisko nr 3: „Kto tu mieszka" - zabawa w rozpoznawanie tropów zwierząt na piasku oraz tworzenie piaskowych babek w kształcie łososia - foremka została opracowana specjalnie na potrzeby warsztatów. Każdy uczestnik otrzyma foremkę łososia na pamiątkę.

Stanowisko nr 4: Koło fortuny - za pomocą kręcącego się koła uczestnicy losują pytania dotyczące różnych aspektów ochrony rzek i Morza Bałtyckiego oraz proekologicznych zachowań związanych z oszczędzaniem wody.

Stanowisko nr 5: Odbijanie szablonu łososia na ekologicznych torbach bawełnianych z hasłem „Zaadoptuj rzekę". Każdy z uczestników otrzymuje torbę, na którą własnoręcznie naniósł szablon.

Kulminacyjnym punktem programu (godz. 14.30) będzie happening „Wielki powrót" prowadzony przez Jacka Bożka. Wezmą w nim udział uczestnicy warsztatów oraz przechodnie.

- Zaadoptuj - to pokochaj, zaakceptuj i weź odpowiedzialność. W naszym lokalnym wymiarze to: utrzymaj czystość, spławność, bezpieczeństwo, naturalność, piękno i zasobność Wisły warszawskiej - tłumaczy Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nadbrzeża Wisły. - Tym miejscowym staraniom zaopiekowania się Wisłą w Warszawie oraz innych miastach i gminach wzdłuż jej biegu, potrzeba wykraczającego poza horyzont granic administracyjnych i sięgającego w przyszłość spojrzenia, spajającego społeczności lokalne w szerokim dorzeczu Wisły. Akcja Klubu Gaja - znad źródeł Wisły - jest takim właśnie działaniem, które dzięki swemu przyjaznemu charakterowi czyni rzekę wspólną sprawą wielu ludzi zaangażowanych w jej ochronę, zagospodarowanie i utrzymanie.

Zaadoptuj rzekę to program edukacji ekologicznej prowadzony od 7 lat przez Klub Gaja. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej nt. stanu wód w Polsce. W ramach akcji przedszkola, szkoły, uczelnie, instytucje i organizacje stają się animatorami różnorodnych działań na rzecz rzek w swoim otoczeniu, poznając w ten sposób ich wartości przyrodnicze, kulturowe i społeczne.

Dotąd w ramach programu Zaadoptuj rzekę swoich społecznych opiekunów znalazło już blisko 400 rzek, potoków i jezior. Program był nominowany do tytułu The Best Practice - najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008).

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

źródło: materiały prasowe

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto