Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Transport Publiczny podsumowuje, jak zmieniła się komunikacja w zeszłym roku

Redakcja
Warszawski Transport Publiczny podsumował, jak zmieniła się warszawska komunikacja w 2020 roku. Wybudowano 17 nowych przystanków i wyremontowano 46. Jednocześnie ustawiono ponad 70 nowych wiat przystankowych, w tym pięć w ramach projektów budżetu obywatelskiego. Szczegóły w artykule poniżej.

17 nowych przystanków

W 2020 roku – w ramach rozszerzania sieci infrastruktury przystankowej oraz „przybliżania” Warszawskiego Transportu Publicznego do mieszkańców Warszawy – wybudowano 17 nowych przystanków. Dziewięć powstało na Białołęce, trzy w Śródmieściu, dwa na Pradze-Południe oraz po jednym na Mokotowie, Targówku i w Wawrze.

Największa inwestycja została zrealizowana na Białołęce. Na ulicy Cieślewskich wraz z przebudową ulicy i dostosowaniem jej parametrów do obsługi przez komunikację miejską, wybudowano siedem przystanków: Białołęka Dworska oraz pary przystanków – Areszt Śledczy Białołęka, Ogrody Przyjaciół i Warmińska. Nowym odcinkiem ulicy Cieślewskich pojechały autobusy linii 152.

Remont 46 przystanków

Jak informuje warszawski Zarząd Transportu Miejskiego, w ubiegłym rok zakończono remontem 46 przystanków. Najwięcej – osiem przystanków wyremontowano na Ursynowie, po siedem na Bielanach i Ochocie, pięć na Mokotowie, cztery we Włochach, trzy na Pradze-Południe, a po dwa na Bemowie i Woli oraz w Śródmieściu. Remonty przeprowadzono także na Pradze-Północ i Targówku oraz w Ursusie, Wawrze i Wilanowie.

- Zakres prac remontowych był uzależniony od stanu technicznego przystanków – przede wszystkim były to naprawy lub wymiany krawężników oraz nawierzchni zatoki lub pasa postojowo-przejazdowego - tłumaczy ZTM.

Nowe wiaty przystankowe

W minionym roku ustawiono na ponad 70 przystankach wiaty.
- Blisko 30 ustawiliśmy sami, pozostałe to efekt nowych inwestycji drogowych – inwestorzy byli zobowiązani do postawienia wiat w uzgodnionych z ZTM miejscach - dodają.

Nowe wiaty zamontowano m.in. na Bielanach, Pradze-Południe, Targówku i Ursynowie oraz w Ursusie i Wawrze. Pięć z nich – na przystankach Konotopska, Łukowska, Perkuna, Rozłucka i Szpital Grochowski była odpowiedzią na zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego 2020. Trzy ostatnie wyposażono w system oświetlenia z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych. To przyjazne środowisku rozwiązanie zapewnia oświetlenie gablot z informacją pasażerską. - Po zmroku gabloty są oświetlane na poziomie wydajności 50 proc., a po pojawieniu się pod wiatą pasażerów źródło światła rozjaśnia się do 100 proc. wydajności - wyjaśnia ZTM.

W ubiegłym roku przeniesiono także 19 używanych, ale w dobrym stanie technicznym wiat z niewykorzystywanych przystanków na te cieszące się popularnością. Cztery wiaty trafiły na Targówek, a po dwie na Bielany, Bemowo i Pragę-Południe. Pojedyncze egzemplarze zamontowano na Białołęce, Mokotowie, Pradze-Północ i Woli oraz w Śródmieściu, Rembertowie, Wawrze, Wilanowie i we Włochach.

W przypadku czterech przystanków: Conrada-Szkoła, Lercha, Ostródzka-Szkoła i Żerań Wsch. ustawienie na nich wiat przystankowych było zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego 2021. Projekty te zostały poddane głosowaniu, ale nie uzyskały liczby głosów niezbędnej do ich realizacji.

Jak dodaje na koniec Zarząd Transportu Miejskiego, zdecydowali się o ich realizacji choćby w częściowym zakresie. W miejsca wskazane przez mieszkańców przestawiono wiaty z nieużywanych obecnie przystanków.

Na przełomie grudnia i stycznia firma doradcza Deloitte zbadała nastroje i obawy polskich konsumentów związane z pandemią koronawirusa. Na świecie badanie „Global State of the Consumer Tracker” zostało przeprowadzone po raz 14. Poza Polską, na pytania Deloitte odpowiedziało po tysiąc osób z 17 krajów – byli to mieszkańcy Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile oraz RPA.

Kliknijcie w strzałkę, aby przejść do kolejnego slajdu.

Dla Polaków pieniądze są ważniejsze niż zdrowie. Priorytety ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto