Wawer stawia na oświatę

Materiał informacyjny Sprawozdanie z działalności Zastępcy Burmistrza dzielnicy Wawer w kadencji 2019-2024
Finansowanie oświaty to największa część budżetu wawerskiego samorządu. Inwestycje realizowane są w trzech obszarach: infrastruktury, bezpieczeństwa i wsparcia rozwoju uczniów.

Spis treści

Wśród warszawskich dzielnic to Wawer ma jeden z największych przyrostów naturalnych i jednocześnie największą liczbę nowopowstających osiedli. Obecnie dzielnica dysponuje 2500 miejsc w przedszkolach, a do jej szkół uczęszcza ponad 6,5 tysiąca uczniów. Zapotrzebowanie jednak systematycznie rośnie.

Infrastruktura

By sprostać tym wyzwaniom Wawer rozbudowuje Przedszkole nr 110 i buduje nowe na terenie Parku Aktywności Rodzinnej przy ulicy Lebiodowej. W 2020 dzielnica otworzyła nową szkołę podstawową nr 404, której właśnie nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do szkoły uczęszcza obecnie blisko 1000 uczniów, którzy korzystają z najnowocześniejszego wyposażenia multimedialnego i dydaktycznego: projektów, tablic elektronicznych i sieci komputerowejmówi Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza Wawra. – Najwyższy standard będzie miała także planowana nowa szkoła w Nadwiślu, gdzie powstaje teraz najwięcej nowych mieszkań.

W ostatnich latach rozbudowano szkoły podstawowe nr 218, 128 , 124 i 109. Pierwsza powiększyła się m.in. o 11 nowych sal lekcyjnych o łącznej powierzchni 1333 m.kw., czyli większej niż basen olimpijski. Druga o 6 sal i gabinety specjalistyczne, a trzecia o 8 sal lekcyjnych, salę informatyczną i świetlicę.

Na bieżąco przeprowadzane są także remonty placówek oświatowych (m.in. dachów, instalacji c.o. i elektrycznych). W latach 2019-2023 wydatkowano na ten cel prawie 16 mln zł.

Bezpieczeństwo

Wawer aktywnie wykorzystuje nowoczesne technologie, aby podnieść bezpieczeństwo w placówkach oświatowych. Samorząd zainwestował m.in. ponad pół miliona złotych w ulepszenie monitoringu.

W każdej szkole wdrażana jest także aplikacja RESQL, która służy do anonimowego zgłaszania przemocy na terenie szkoły.

Przeprowadziliśmy również audyt bezpieczeństwa w okolicach wszystkich 87 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych w Wawrzedodaje Leszek Baraniewski. – W efekcie wprowadzamy zmiany w oznakowaniu drogowym w pobliżu szkół i przedszkoli oraz poprawiamy tam infrastrukturę rowerową.

Wawer przyłączył się także do europejskiej akcji „Ulice dla dzieci”, której celem jest uczenie najmłodszych samodzielnego poruszania się po drogach.

Wsparcie rozwoju uczniów

Wawer realizuje wiele programów edukacyjnych z różnych obszarów wiedzy. Pasjonaci matematyki mogli uczestniczyć np. w projekcie zrealizowanym wspólnie z Politechniką Warszawską „Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy”. Celem inicjatywy było nie tylko podniesienie poziomu wiedzy, ale też znalezienie najbardziej uzdolnionych uczniów i stworzenie dla nich dedykowanego programu “Mini Akademia Matematyki”.

Z Politechniką prowadzony jest także inny projekt „Zeszyty online - inteligentna matematyka”. Wspiera on nauczycieli przy pomocy opartego na sztucznej inteligencji systemu, który zawiera interaktywne zadania matematyczne dostosowane do programu z klas IV - VI. System potrafi zdiagnozować problemy ucznia i wspomóc jego indywidualną naukę.

Wspólnie z Politechniką Warszawską pracujemy nad popularyzacją tego projektumówi Leszek Baraniewski. - Chcemy przekonać MEN, by stał się on programem ogólnopolskim.

Za aktywny udział w projekcie SP 218 otrzymała drukarki 3D wraz z oprogramowaniem, a dla nauczycieli przeprowadzono warsztaty z zasad programowania i wykorzystania narzędzi SkriLab. To autorskie rozwiązanie łączące pracownię druku 3D, robotykę oraz programowanie w spójne laboratorium edukacyjne, z którego uczniowie „dwieścieosiemnastki” mogą teraz korzystać na lekcjach informatyki oraz w kole informatycznym.

Dzięki dzielnicy 1000 uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceum mogło podnosić swoje umiejętności m.in. z języka angielskiego w ramach programu „Asy z Wawerskiej klasy”. Natomiast w bibliotece publicznej powstał „FabLab Pobite Gary!” zrealizowany we współpracy z Centrum Wspierania Rodzin m.st. Warszawy. Dzieci i młodzież mogły rozwijać swoje zdolności muzyczne i korzystać bezpłatnie z instrumentów muzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto