Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wtorek parada lotnicza: F-16 przelecą nad Polem Mokotowskim

Jakub Kodłubaj
Polskapresse
300 weteranów polskiego lotnictwa w jednym miejscu i pokazy odrzutowców nad Polem Mokotowskim. Od soboty w Warszawie trwa VI Światowy Zjazd Lotników Polskich, połączony w tym roku z jubileuszową 80. rocznicą zwycięstwa por. Franciszka Żwirko w międzynarodowych zawodach lotniczych "Challenge 1932". Warto przyjść, zobaczyć, podziwiać, bo najprawdopodobniej to ostatnie tego typu wydarzenie.

VI Światowy Zjazd Lotników Polskich to, jak zaznaczają organizatorzy, ostatnie takie wydarzenie ze względu na wiek uczestników. Warto zobaczyć tylu asów przestworzy w jednym miejscu - z 300 weteranów biorących udział w uroczystościach, aż 60 to kombatanci z II wojny światowej.

Po sobotniej wizycie w Szkole Orląt i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i niedzielnej przerwie w obchodach, w poniedziałek rano uczestnicy zjazdu wraz z delegacją DSP oddali honory przed Obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim. W południe spotkają się z prezydentem Komorowskim i ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Zasłużonym prezydent wręczy odznaczenia i awanse.

Wieczorem, delegacja DSP i weteranów VI ŚZLP odsłoni tablicę „Ku czci lotnikom polskim” na Pomniku Lotnika. Podczas Apelu Poległych do Muzeum SP zostanie przekazany sztandar Koła SLP w Derby oraz replika Sztandaru PSP dla Komitetu Pomnika Lotników Polskich w Anglii.

Czytaj także:Żołnierze z 49 Bazy Lotniczej wspierają służby bezpieczeństwa Euro

Prawdziwą gratką dla miłośników lotnictwa będzie jednak dzień ostatni - 28 sierpnia. Rozpocznie go o 9.30 uroczysta Msza Święta w intencji Lotników Polskich w Katedrze Polowej WP, podczas której nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego - jednego z najsłynniejszych asów lotniczych II wojny światowej, który zanotował najwięcej zestrzeleń wśród polskich pilotów.

W południe przed Pomnikiem Lotników odbędzie się Uroczysty Apel z okazji Święta Lotnictwa. Parę minut po godz. 12. nad Polem Mokotowskim przelecą 4 zespoły odrzutowców: Biało-Czerwone Iskry, sześć Su-22, sześć MiG-29 i sześć F-16. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć w centrum stolicy najnowocześniejsze samoloty naszych sił powietrznych w pełnej krasie. Po defiladzie lotniczej nastąpi przekazanie Sztandaru PSP do Muzeum SP w Dęblinie oraz repliki pucharu za zwycięstwo w Challenge’u lotniczym w 1932 roku na ręce Dowódcy SP.

Ukoronowaniem apelu będzie wręczenie odznaczeń i wyróżnień państwowych i resortowych oraz „Błękitnych Skrzydeł”. Obchody zakończy odsłonięcie w Dowództwie Sił Powietrznych tablicy pamiątkowej poświęconej autorom „Marsza Lotników” oraz nadanie Sali Konferencyjnej A imienia twórców „Marsza Lotników” planowane na godz. 14.45, a bezpośrednio po nim spotkanie lotniczych pokoleń w ogrodach DSP.

Święto Lotnictwa organizuje Dowództwo Sił Powietrznych, a patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto