Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek w Warszawie. Ulicami stolicy przeszła Centralna Droga Krzyżowa. Uczestnicy obchodów modlili się m.in. o pokój na świecie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wielki Piątek w stolicy. Ulicami Warszawy przeszła Centralna Droga Krzyżowa
Wielki Piątek w stolicy. Ulicami Warszawy przeszła Centralna Droga Krzyżowa Adam Jankowski
W piątek 7 kwietnia ulicami Warszawy przeszła Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo, które poprowadził kardynał Kazimierz Nycz, rozpoczęło się o godzinie 20:00 przed kościołem św. Anny. Uczestnicy wielkopiątkowych obchodów modlili się m.in. w intencji Ukrainy i pokoju na świecie. Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą fotorelację.

Dziś katolicy obchodzą Wielki Piątek. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W świątyniach celebrowana jest jedynie Liturgia Męki Pańskiej, po której zakończeniu, Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do tzw. Grobu Pańskiego, gdzie przez całą Wielką Sobotę adorowany jest przez wiernych.

W wielu diecezjach biskupi apelują, by w kościołach celebrowane były nabożeństwa pasyjne: droga krzyżowa i Gorzkie Żale. Odbyły się one m.in. w Warszawie.

Wielki Piątek w stolicy. Ulicami Warszawy przeszła Centralna Droga Krzyżowa

Wielki Piątek w Warszawie. Ulicami stolicy przeszła Centraln...

Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie

W stolicy kraju zgodnie z tradycją ulicami miasta przeszła Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 20:00 pod kościołem akademickim św. Anny. Uczestnicy wielkopiątkowych obchodów przeszli ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, później ulicą Wierzbową do placu Piłsudskiego, ulicą Królewską i Krakowskim Przedmieściem, wracając do świątyni.

Poniżej przedstawiamy naszą fotorelację z Centralnej Drogi Krzyżowej w Warszawie.

Wielki Piątek w stolicy. Ulicami Warszawy przeszła Centralna Droga Krzyżowa

Wielki Piątek w Warszawie. Ulicami stolicy przeszła Centraln...

Nabożeństwo poprowadził metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali studenci. Uczestnicy obchodów, podobnie jak w ubiegłym roku, modlili się w intencji Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz pokoju na świecie.

Na czele procesji niesiony był wielki krzyż, który kolejno przejmowali przedstawiciele różnych środowisk, m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, strażacy, żołnierze, policjanci i radni.

Po raz pierwszy drogę krzyżową na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 roku.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa – lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby między 14. a 60. rokiem życia. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore.

Źródło: PAP / Warszawa Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto