Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieżowce, Warszawa. "Ogromne szklarnie" to jedna z głównych przyczyn globalnego ocieplenia

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Pixabay.com
Wieżowce, Warszawa. Szkło to jeden z najgroszych materiałów do budowy wieżowców. Ogromne szklane fasady są nie tylko drogie, ale także ogromnie nieekologiczne. Podczas gdy świat zastanawia się nad ograniczeniem budowy "szklanych domów" dla korporacji, Warszawa buduje ich aż 20. Dalsza część tekstu poniżej.

Globalne ocieplenie. Warszawa walczy z wiatrakami?

Podczas, gdy Warszawa walczy z globalnym ociepleniem promując elektryczne środki transportu, wprowadzając zakazy korzystania z plastiku w centrum stolicy rosną ogromne szklarnie chłodzone dzięki pożerającej ogromne ilości energii klimatyzacji. Spalamy tony węgla, by wyprodukować energię potrzebną do ochłodzenia tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Im więcej węgla spalamy, tym wyższe temperatury notujemy latem i tym mocniej ochładzamy ogromne szklane biurowce. Mimo to, nic nie wskazuje na to, by dało się przerwać to klimatyczne błędne koło. W Warszawie na potęgę rosną kolejne szklane wieżowce. Tymczasem, świat zastanawia się nad zakazem ich budowy. Nic dziwnego. Walka z globalnym ociepleniem przez walkę z plastikiem to walka z wiatrakami, szczególnie, gdy za oknem powstają kolejne ekologiczne potworki.

Panorama Warszawy 2020 do zmiany w 2060 roku?

W Nowym Jorku już wkrótce tego rodzaju konstrukcje mogą zostać zakazane. Burmistrz tego miasta jeszcze w kwietniu 2019 roku mówił otwarcie o tym, że nie ma dla nich miejsca “w naszym mieście i na naszej planecie”. Dlaczego? Problemem nie są tylko nagrzewające się połacie szkła, które sprawiają, że bez klimatyzacji biurowce zamieniają się w ogromne szklarnie. Szklane panele są znacznie droższe w produkcji i nie sposób poddać je recyclingowi. Zdaniem Simona Sturgisa byłego przewodniczącego grupy do spraw zrównoważonego rozwoju Royal Institute of British Architects szklana fasada powinna być zmieniana średnio co 40 lat. - Przy zastosowaniu standardowych fasad szklanych potrzebne jest dużo energii do ich chłodzenia, a duże wykorzystanie energii oznacza dużo emisji dwutlenku węgla - mówi cytowany przez The Guardian architekt.

Czapelska 25. Znikające czwarte piętro. Deweloper również zn...

Budowane wieżowce. Warszawa ze szkła

Według danych serwisu 300gospodarka.pl, wszystkie 20 obecnie budowanych warszawskich wieżowców zostanie wyposażonych w szklane fasady. Jak podaje wspomniany brytyjski dziennik, obecnie, 14 proc. globalnej emisji Co2 pochodzi właśnie z ochładzanych klimatyzacją budynków. Częściowym rozwiązaniem problemu byłoby zapewne wdrożenie nowoczesnych technologii, pozwalających np. na pasywne chłodzenie budynku lub częściowy odzysk konsumowanej energii. Najlepszym sposobem jednak będzie po prostu wyrzucenie szklanych molochów do lamusa.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto