Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Gąseckich w Józefowie do pilnego remontu. Podwarszawski zabytek zagrożony zniszczeniem

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Podwarszawska willa zagrożona zniszczeniem. Jest reakcja Konserwatora Zabytków
Podwarszawska willa zagrożona zniszczeniem. Jest reakcja Konserwatora Zabytków Szymon Starnawski
Willa Gąseckich to jeden z najpiękniejszych budynków znajdujących się w podwarszawskim Józefowie. Obiekt, ze względu na swój stan, od wielu lat nadaje się jednak do remontu. We wtorek 10 października Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał posiadaczowi nieruchomości przeprowadzenie na jej terenie prac konserwatorskich i robót budowlanych. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał posiadaczowi willi zlokalizowanej przy ul. Nadwiślańskiej 98 w Józefowie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych.

Ich wykonanie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem obiektu. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności - przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w komunikacie.

Podwarszawska willa zagrożona zniszczeniem. Jest reakcja Konserwatora Zabytków

Willa Gąseckich w Józefowie do pilnego remontu. Podwarszawsk...

Willa Gąseckich w Józefowie

Willa bez wątpienia jest jednym z piękniejszych budynków znajdujących się w podwarszawskim Józefowie. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego 6 listopada 2014 roku.

Budowla związana jest z Stanisławem Gąseckim, synem założyciela przedwojennej Mokotowskiej Fabryki Chemiczno-farmaceutycznej "Adolf Gąsecki i Synowie Sp. Akc.". Około 1930 roku Stanisław wraz z żoną kupili działkę w Nowej Wsi (obecnie część Józefowa), na której wybudowali willę o funkcji letniskowej.

Budynek był w posiadaniu Gąseckich do 1952 roku.

Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, willa jest budynkiem wolnostojącym, niepodpiwniczonym o zwartej dwukondygnacyjnej bryle, z użytkowym mansardowym poddaszem i dwupoziomowym tarasem od strony elewacji południowo-wschodniej i okrągłą wieżą w północno-zachodnim narożu.

Układ pomieszczeń na obu piętrach i poddaszy jest jednotraktowy, amfiladowy. Wystrój architektoniczny nawiązuje do romantyzmu oraz historyzmu i przejawia się w opaskach otworów okiennych i drzwiowych, parapety z czerwonej dachówki, krenelaże koronujące wieżę, komin i mansardowe okna poddasza, a także fryz słupkowy ujęty góra i dołem w proste gzymsy wykończone dachówką.

Więcej na temat tego wyjątkowego budynku przeczytacie w poniższym artykule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto