Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizerunki starych budowli i gmachów w Grudziądzu

Redakcja
Rok 1900
Rok 1900 Ryszard Bogdan Kucharczyk
HISTORIA. Cykl artykułów tematycznie związanych z wizerunkiem istniejących budynków i budowli w miejscu pięknych nieistniejących urokliwych kamieniczek. Rynek Główny - pierzeja zachodnia

Proponuję cykl artykułów tematycznie związanych z wizerunkiem istniejących budynków i budowli w miejscu pięknych nieistniejących urokliwych kamieniczek. 
Krótki opis niektórych kamienic pozwoli na zorientowanie się jakim przemianom uległy główne posesje w Rynku Głównym. Od lat osiemdziesiątych XIX wieku numeracja poszczególnych posesji nie uległa zmianie. 
Posesja nr 6
Wycinek z pocztówki z roku 1900Dwupiętrowy skromny budynek mieszkalny z dziewiętnastego wieku  przebudowany w 1904 roku na dom mieszkalno-handlowy. Wycinek z pocztówki z roku 1908Pomieszczenia sklepowe zajmowały parter i I piętro. Całkowicie zmodernizowano fasadę budynku . Na parterze i I piętrze wstawiono duże okna wystawowe, dobudowano attykę (ściankę wieńczącą fasadę) z kilkoma sterczynami, narożne balkoniki z kolumienkami, natomiast w narożu na dachu wzniesiono kopulastą wieżyczkę z czterema szczycikami itp. Od strony ul. Spichrzowej i ul. Reja dobudowano dwupiętrowy budynek, połączony wewnątrz z domem frontowym. W dobudówce urządzono bufet, pokój restauracyjny, bilardowy, stowarzyszeniowy oraz sanitariaty.W latach międzywojennych właścicielami byli: S. Rotszuld, od 1927 r. F. Bialik i od 1931 r. Rachwalscy. Do wybuchu wojny budynek pełnił nadal pełnił funkcje mieszkalno-handlową. W księdze adresowej okresu międzywojennego jest zapisanych wiele firm i mieszkańców. Dla przykładu z roku 1933 str. 124 w dziale a/ fabryki i wytwórnie - cukierki -czekolady kupiec Konrad Plith zamieszkały przy ulicy Pańskiej 25.
Wycinek z pocztówki z roku 1929W okresie wojennym poza wykorzystaniem lokali mieszkalnych nie pełnił znaczącej roli handlowej. Na większości pocztówek okna wystawowe były zasłonięte. W 1945 roku budynek został znacznie zniszczony. Po 1950 roku obiekt odbudowano na bursę dla absolwentów szkoły przyzakładowej FNR „UNIA". Po adaptacji pomieszczeń, w 1987 roku ponownie otworzono dom handlowy „Bazar". Dzisiaj użytkują pomieszczenia między innymi Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A „Warta”, Sklep z zabawkami „Bobas", PSS "Społem". Stan elewacji dobry, ale do pierwowzoru to mu daleko ..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto