Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta króla Fryderyka X. Warszawa nawiązuje współpracę z Danią na rzecz ekologii. Ciepło z metra ma ogrzewać mieszkania

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Fryderyk X stolicę wybrał jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchy
Fryderyk X stolicę wybrał jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchy PAP/Rafał Guz
W czwartek, 1 lutego, na peronie warszawskiego metra król Danii wraz z delegacją i polskimi urzędnikami podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii. Pierwszym krokiem we współpracy będzie zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Szczegóły poniżej.

Polsko-duńskie partnerstwo

Warszawa została wytypowana jako jedno ze stu europejskich miast-pionierów, które będą uczestniczyć w misji na rzecz "Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 roku". Udział w misji da stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu.

Ceremonia podpisania memorandum o partnerstwie odbyła się na stacji metra Stadion Narodowy, w obecności króla Fryderyka X podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej od czasu wstąpienia na tron Danii.

Dzięki współpracy z rządem duńskim będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe - powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

fektywność energetyczna to główny temat spotkań króla Danii w Warszawie
Fryderyk X stolicę wybrał jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchyPAP/Rafał Guz

Odpadowe ciepło

Nadmiar ciepła jest największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie. Nawiązane partnerstwo zbada możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła z metra warszawskiego do ogrzewania budynków, domów i wody w mieście. W samej Warszawie dostępny nadmiar może pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Potencjał nadwyżki ciepła szacowany jest na poziomie 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro mogą generować nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto