Właśnie ruszyła kampania społeczna „Znaj Ryzyko”

Materiał informacyjny Fundację Studio Psychologii Zdrowia

Ponad 250 tysięcy warszawiaków pije alkohol ryzykownie, szkodliwie lub jest uzależnionych. Właśnie ruszyła kampania społeczna „Znaj Ryzyko” – informacja prasowa

Kampania społeczna „Znaj Ryzyko” - https://znajryzyko.pl/
Październik 2021 – Grudzień 2022

Szacuje się, że około 36 tys. mieszkańców Warszawy jest uzależnionych od alkoholu (ok. 2% populacji), blisko 126 tys. osób pije alkohol ryzykownie (7% populacji), a ponad 90 tys. (5% populacji) – szkodliwie, przy czym współczynniki zgonów z powodu zatruć alkoholem są w Warszawie kilkukrotnie wyższe niż dla całego kraju. Do tych właśnie osób skierowana jest najnowsza odsłona kampanii społecznej „Znaj Ryzyko”, którą realizuje Fundacja Studio Psychologii Zdrowia dzięki finansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, konsumpcja alkoholu w Polsce z roku na rok rośnie. Z badania przeprowadzonego przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia wynika, że warszawiacy piją więcej niż wskazują rekomendacje WHO dla picia niskiego ryzyka, które jest definiowane jako 20 gramów czystego alkoholu w przypadku kobiet oraz 40 gramów w przypadku mężczyzn dziennie, jednak nie częściej niż pięć razy w tygodniu.

Wśród badanych, którzy spożywają alkohol co najmniej raz w tygodniu, 88% określa swoją konsumpcję alkoholu jako okazjonalną lub odpowiedzialną. A jednak z badania wynika, że warszawiacy średnio o około 5% przekraczają dzienną maksymalną normę picia niskiego ryzyka w przypadku piwa, o 9% (mężczyźni) i 26% (kobiety) normę konsumpcji wina oraz o 50% (mężczyźni) do 80% (kobiety) jednorazową normę spożycia wódki i napojów wysokoprocentowych.

Jeżeli chodzi o tzw. Heavy Episodic Drinking (definiowane przez WHO jako spożycie co najmniej 60 gramów czystego alkoholu podczas jednej okazji, w ciągu ostatnich 30 dni), dane z 2016 r wskazują, że problem ten dotyczy 18,2% populacji światowej. Jednakże do spożycia co najmniej
raz w miesiącu wspomnianej ilości przyznaje się aż 47% warszawiaków uczestniczących
w badaniu. Co więcej, w grupie osób spożywających alkohol częściej niż raz w tygodniu i co najmniej 6 porcji alkoholu jednorazowo, 76% nadal deklaruje, że ich zdaniem piją okazjonalnie lub odpowiedzialnie (link do wyników badań poniżej).

– Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi zagrożeń i szkód wynikających ze spożywania alkoholu. Pijemy bezrefleksyjnie, ignorując lub pomniejszając możliwe konsekwencje nadużywania tej substancji i skutki jej oddziaływania na nasz organizm. Jednocześnie, wydaje nam się, że problemowe używanie alkoholu czy uzależnienie nigdy nas nie dotknie, bo przecież powszechnie „wiadomo”, że uzależniają się tylko osoby o niższym statusie społecznym, z marginesu, gorsze od nas… Te mity i przekonania społeczne sprawiają, że - gdy przekroczymy pewną granicę i rozpoczniemy drogę w kierunku problemowego picia - nie zdajemy sobie z tego sprawy – komentuje Małgorzata Kruk, psycholog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i prezes Fundacji Studio Psychologii Zdrowia.

Kampania społeczna „Znaj Ryzyko” zwraca uwagę na negatywne konsekwencje spożycia alkoholu, które nie muszą jeszcze świadczyć o uzależnieniu, ale mogą wskazywać na pierwsze sygnały ostrzegawcze problemowego używania alkoholu. Kampania zachęca do refleksji nad własnym modelem picia i promuje narzędzia pomagające w jego ograniczeniu.

Kampania „Znaj Ryzyko” jest obecna na ulicach warszawskich miasta. W kampanii zostały wykorzystane billboardy autorstwa Tobiasza Cechowicza i Adama Sierocińskiego. Powstała także strona internetowa znajryzyko.pl, na której znajdują się filmy poradnikowe, artykuły eksperckie z dziedziny profilaktyki uzależnienia od alkoholu, a także link do aplikacji pozwalającej monitorować swój model picia.

Aplikacja zawiera kalkulator promili, kalkulator kaloryczności napojów alkoholowych, mapę z bazą ośrodków pomocowych na terenie Warszawy oraz filmy i artykuły poradnikowe. Umożliwia także nieodpłatną i anonimową konsultację ze specjalistami psychoterapii uzależnień w ramach poradni online.

Kampania potrwa do końca 2022 roku.

Kreacje wykorzystane w kampanii outdoorowej:

Informacje dodatkowe:
Raport do pobrania: https://znajryzyko.pl/wp-content/uploads/2021/11/Alkohol-w-Warszawie.-Jak-pija-i-oceniaja-spozycie-alkoholu-mieszkancy-Warszawy.-Raport-z-badania.pdf
Aplikacja do pobrania: https://znajryzyko.pl/aplikacja-znaj-ryzyko/
O kampanii: https://znajryzyko.pl/o-kampanii/

Projekt realizowany jest przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia w ramach konkursu „Prowadzenie edukacji publicznej z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi na terenie m.st. Warszawy” i finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Biuro Pomocy i Projektów Społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto