Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie nie zaakceptowały wniosku MPWiK o utrzymanie taryf za wodę i ścieki. Przedsiębiorstwo złoży odwołanie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wody Polskie nie zaakceptowały wniosku MPWiK o utrzymanie taryf za wodę i ścieki
Wody Polskie nie zaakceptowały wniosku MPWiK o utrzymanie taryf za wodę i ścieki Materiały prasowe
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w lutym, że złożyło wniosek o utrzymanie taryf za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. W ubiegłym tygodniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie odmówił jego zaakceptowania. W środę 21 kwietnia ujawniono przyczyny negatywnej decyzji.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie nie zaakceptował wniosku złożonego przez stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ubiegające się o utrzymanie taryf za wodę i ścieki. Na środowej konferencji prasowej, prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz dyrektor RZGW w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśnili powody wydania negatywnej decyzji.

Wśród głównych przyczyn powyższego postanowienia, dyrektor stołecznego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wskazała m.in. skutki dwóch awarii układu przesyłowego ścieków do oczyszczalni "Czajka", mających miejsce w latach 2019-2020 (okres taryfowy 2018-2020).

Wody Polskie nie zaakceptowały wniosku MPWiK o utrzymanie taryf za wodę i ścieki

Wody Polskie nie zaakceptowały wniosku MPWiK o utrzymanie ta...

- W ciągu obowiązywania ostatniej taryfy były dwie awarie "Czajki", w trakcie których spuszczono do Wisły ponad 15 milionów metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. Opłata za oczyszczenie tych ścieków została od mieszkańców pobrana, natomiast usługa nie została wykonana należycie, bo przypominam, że usługa polega na odprowadzeniu i oczyszczeniu ścieków - wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dyrektor RZGW w Warszawie podkreśliła, że koszty, jakie mieszkańcy Warszawy ponieśli w związku ze ściekami, które nie zostały oczyszczone, szacuje się na blisko 90 milionów złotych. Dodała też, że jako organ spodziewali się, iż Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystąpi o skrócenie czasu obowiązywania uprzedniej taryfy, obniżenia stawek i zbonifikowania mieszkańcom nienależnej przedsiębiorstwu kwoty.

- To się nie stało, w związku z tym byliśmy przekonani, że przy składaniu nowego wniosku taryfowego MPWiK uwzględni tę bonifikatę i przychody, które uzyskał, a kosztów nie poniósł. To także się nie stało - oznajmiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dyrektor RZGW: przyczyn jest wiele

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że sytuacja związana ze wspomnianymi awariami nie była jedynym powodem, dla którego zdecydowała się nie zaakceptować wniosku stołecznego MPWiK. Wśród pozostałych przyczyn, wymienia się m.in.:

  • Nieprawidłowe wyodrębnienie grup odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
  • Nieprawidłowy podział kosztów na poszczególne grupy odbiorców usług
  • Błędy w tabelach kalkulacyjnych dotyczące: marży zysku, alokacji kosztów, liczby odbiorców, stawki opłaty abonamentowej

Wody Polskie w przesłanym komunikacie prasowym informują także, że w kalkulacji taryfy uwzględniono nieoptymalne koszty (amortyzacji) ponoszone przez przedsiębiorstwo, co miało znaczący wpływ na niekorzystne ceny.

- Taryfa nie została opracowana w sposób zapewniający ochronę odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen i stawek opłat. MPWiK Warszawa przedstawiając ceny i stawki opłat do zatwierdzenia, pomimo utrzymania ich na tym samym poziomie, nie zastosowało się do Rozporządzenia w sprawie określania taryf. W naszej ocenie MPWiK nie wzięło pod uwagę interesu społecznego i planując nową taryfę przedstawiło zawyżone ceny za wodę i ścieki - podsumowuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

"Piłka jest po stronie MPWiK"

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że MPWiK ma teraz miesiąc czasu na zaproponowanie nowej taryfy.

- Sugestia jest taka, aby zmniejszyć opłatę za ścieki, w celu zrekompensowania mieszkańcom pobrania tych prawie 90 milionów złotych. Druga ścieżka jest taka, że MPWiK może odwołać się do mnie, jako Prezesa Wód Polskich. Wtedy taki wniosek oczywiście wnikliwie rozpatrzę. Jest jeszcze trzecia opcja, można powiedzieć "atomowa", której do tej pory nie wykorzystaliśmy, ale w każdym momencie możemy wykorzystać. Mianowicie Wody Polskie mogą nałożyć tzw. "taryfę tymczasową". To są trzy opcje, które wchodzą w grę - wyjaśnia Przemysław Daca.

Dyrektor RZGW w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodaje, że "piłka jest teraz po stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji".

Przemysław Daca zaznaczył pod koniec konferencji, że wspomniane 89,79 mln złotych na pewno nie zostało wykorzystane przez MPWiK na usunięcie skutków awarii, jak również na spłatę opłaty podwyższonej na rzecz Wód Polskich, ponieważ nie byłoby to zgodne z prawem.

MPWiK odpowiada

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wystosowało specjalny komunikat w związku z odmowną decyzją RZGW.

- Spółka informuje, iż zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa od powyższej decyzji służy środek odwoławczy do Prezesa PGW Wody Polskie w terminie 14 dni od dnia doręczenie w/w decyzji. Niniejszym potwierdzamy, że Spółka złoży takie odwołanie. Podkreślamy, że informacje przedstawione opinii publicznej nie znajdują odzwierciedlenia w dokumentach, a sposób prezentacji informacji może wprowadzać w błąd opinię publiczną, a przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców Warszawy, dla których Spółka świadczy usługi - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że MPWiK poinformowało w lutym, że złożyło wniosek o utrzymanie taryf za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. Obecna stawka 9,85 zł za 1 m sześcienny miałaby obowiązywać przez kolejne trzy lata.

- W ślad za dotychczasowymi informacjami, że będąc służbą komunalną użyteczności publicznej i mając interes mieszkańców za dobro zasadnicze, MPWiK podjęła wysiłek utrzymania taryf na niezmienionym poziomie przez kolejne trzy lata. W rzeczywistości więc, mając na uwadze rosnące koszty działalności, tj. stopę inflacji na poziomie 3,4 proc., w szczególności rosnących cen usług budowlanych, energii elektrycznej i paliw, a także materiałów niezbędnych do produkcji, oraz wzrastającej płacy minimalnej, spółka złożyła realnie wniosek o niższą taryfę, biorąc pod uwagę w szczególności powyższe zmiany cen na rynku i inflację - oświadcza MPWiK.

Pełna treść komunikatu dostępna jest tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto