Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko zajęło Łazienki Królewskie

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Pokazy sprzętu wojskowego, rekonstrukcje walk, stoiska informacyjne szkół wojskowych - w Łazienkach Królewskich obchodzono Święto Wojska Polskiego.

- Mam dobrą opinię o wojsku polskim, cieszę się, że impreza jest dobrze zorganizowana. I na stoiskach prezentują się szkoły wojskowe, jeśli kogoś młodego interesuje wojsko, może się dowiedzieć, jak wygląda szkolenie - mówi pani Elżbieta, którą spotkałam przed Amfiteatrem. Podeszła pod scenę, bo zainteresował ją zespół śpiewający żołnierskie piosenki.

Na WAT łatwo nie jest

- U nas łączy się studia politechniczne z wojskowymi - mówi starszy podchorąży Adrian Kacprzak, student Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Podkreśla, że trzeba się sporo uczyć, by uzyskać stopień podporucznika na zakończenie edukacji. - Zainteresowanie ofertą jest bardzo duże. Zwykle padają pytania, jak się dostać na WAT - opowiada Katarzyna Osiecka, studentka chemii i sekretarz Wydziałowej Rady Samorządowej.

Punkt opatrunkowy

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39" prezentuje batalionowy punkt opatrunkowy. Na stole operacyjnym leży ranny zabrany z pola bitwy. Odłamki poraniły go w głowę. Jest opatrywany przez pielęgniarki z Pomocniczej Służby Kobiet. Po udzieleniu pierwszej pomocy zostanie odesłany do szpitala operacyjnego. Piły chirurgiczne i sprzęt do trepanacji są jeszcze przedwojenne. Wokół dużo sztucznej krwi. Tę prawdziwą można oddać w specjalnie przygotowanym autobusie do poboru krwi. W kolejce ustawiły się panie Małgorzata i Magda. - Pierwszy raz oddajemy krew. Na co dzień się pracuje i nie ma czasu, a tutaj można ją oddać przy okazji oglądania sprzętu wojskowego - mówią.

Robot mobilny "inspektor"

Sierżant Borkowski z Jednostki Drugiej Mazowieckiej Brygady Saperów stoi obok bazy mobilnej i tłumaczy jak działa robot mobilny "inspektor". Jest zdalnie kierowany. Służy do rozpoznawiania, podejmowania bądź neutralizacji ładunków niebezpiecznych w miejscach, gdzie stacjonują wojska. Wokół rozstawione są inne sprzęty wojskowe, wozy pancerne i motory.

Chętni mogli także zmierzyć się w turnieju strategicznych gier planszowych, zwiedzić stanowisko radiostacji krótkofalowej ZHP oraz ćwiczebny tor przeszkód przygotowany przez 2. Mazowiecką Brygadę Saperów w Kazaniu. Od godziny 15. na hipodromie czynna była także kuchnia polowa z punktem wydawania posiłków. Festyn Żołnierski w Łazienkach Krolewskich zakończył się późnym wieczorem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto