Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

World Press Photo. Najlepsze zdjęcia prasowe

Teraz Opole
Teraz Opole
Teraz Opole
Trwa jedna z najważniejszych wystaw w kalendarzu Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym. World Press Photo gości w Opolu po raz dziesiąty.

Na tegoroczny konkurs 5847 fotografów wysłało do Amsterdamu blisko 102 tysiące prac. Nie zawiedli Polacy - katalog wylicza 150 nazwisk. Niestety, na liście laureatów żadne się nie pojawiło.Zwycięzcą World Press Photo 2010 został Włoch Pietro Masturzo, autor zdjęcia 2009 roku, przedstawiającego dachy Teheranu. Na tarasie, w przestrzeni zamkniętej sąsiadującymi domami, krzyczy kobieta, protestując przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Jury urzekła kompozycja zdjęcia i napięcie, wyrażone oszczędnymi środkami.
- Ta fotografia pokazuje, jak coś się zaczyna, narodziny wielkiej historii - zauważa w komunikacie przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer.
Masturzo został także laureatem innej ważnej nagrody, za reportaż z Teheranu, relacjonujący reakcje na wybór Mahmouda Ach-madinedżada.
W wystawowym zestawie zwraca uwagę reportaż z polowania na słonia. Upolowane zwierzę w ostatnim kadrze zmienia się w goły szkielet. Obok - tłum ludzi, którzy zdążyli się pożywić. Jak zwykle, nie zabrakło wstrząsających obrazów wojny, śmierci i skrajnego cierpienia - w Strefie Gazy, na Madagaskarze, w Indiach. W makabrycznym sąsiedztwie niemal kojąco oddziałują portrety i fotografie sportowe.
W tym roku, po raz pierwszy w historii imprezy, do konkursu dopuszczono zdjęcia amatorskie i kadry z filmów wideo, wykonane telefonem komórkowym. Jeden z nich, pokazujący twarz śmiertelnie ugodzonej młodej kobiety został nawet nagrodzony.
Nowością 53. edycji World Press Photo stało się także poszerzenie jury o specjalistów w zakresie przyrody, sportu i portretu. Wytropiono oszustwo. Ukraińcowi Stepanowi Rudikowi cofnięto nagrodę za manipulację za pomocą komputera.
Wystawa najlepszych fotografii, zamieszczonych w prasie całego świata, była pokazywana w Poznaniu i w Warszawie. W Opolu, gdzie kończy polską trasę, pozostanie do 21 grudnia. Na czas jej trwania ceny biletów w GSW ulegną zmianie: normalny będzie kosztował 8 zł, ulgowy - 4, rodzinny - 20. Nie będzie bezpłatnych niedziel.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto