MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławska mapa strachu

Marcin Rybak
Fot. Grzegorz Jakubowski W niebezpiecznych miejscach ma być więcej patroli
Fot. Grzegorz Jakubowski W niebezpiecznych miejscach ma być więcej patroli
Wrocław jest drugim, po Katowicach, wojewódzkim miastem w Polsce z największym wskaźnikiem zagrożenia przestępczością - wynika z najnowszego raportu Komendy Głównej Policji.

Wrocław jest drugim, po Katowicach, wojewódzkim miastem w Polsce z największym wskaźnikiem zagrożenia przestępczością - wynika z najnowszego raportu Komendy Głównej Policji. Wskaźnik ten obliczono, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i liczbę przestępstw. Ale komendant dolnośląskiej policji Jarosław Soliński uspokaja: Wrocław i Dolny Śląsk są bezpieczne.
- Ten wskaźnik wcale nie oznacza, że źle pracujemy - podkreśla Soliński. - Przeciwnie. Im więcej przestępstw wykrywamy, tym wskaźnik jest wyższy. Łapiemy wielu pijanych kierowców czy dilerów narkotykowych. Gdybyśmy zostawili ich w spokoju, Wrocław natychmiast awansowałby na wyższe miejsce - argumentuje.
I dodaje, że dane z pierwszego kwartału tego roku potwierdzają, że we Wrocławiu liczba przestępstw spadła aż o 23 procent.

Mimo to w stolicy Dolnego Śląska nie brakuje miejsc, które przestępcy odwiedzają najczęściej. Trzynaście takich miejsc komendanci komisariatów, z którymi rozmawialiśmy, wskazali jako szczególnie niebezpieczne.
To tam dochodzi do większej liczby przestępstw albo częściej niż gdzie indziej spotkać można grupy chuliganów, którzy kręcą się po ulicach i podwórkach, piją alkohol, zaczepiają ludzi czy przeszkadzają spać.

Barbara Wiśniewska z Psiego Pola wie o tym doskonale. - Nie czuję się bezpiecznie. Zwłaszcza po zmroku. Pod blokami zbiera się młodzież i do białego rana pije alkohol - żali się.
Na Psim Polu i tak nie jest najgorzej. Stare Miasto to okolica, w której najczęściej dochodzi do bójek i pobić. Fabryczna to ulubione miejsce złodziei włamujących się do mieszkań i piwnic. Przestępców przyciągają też nowe domy i osiedla. W trakcie budowy giną materiały i narzędzia. Policjanci już zastanawiają się, jak skutecznie zabezpieczyć budowę stadionu na Euro 2012, która wkrótce zacznie się na Maślicach.
W dużych blokowiskach sporym problemem są złodzieje aut i włamania do samochodów. Złodzieje grasują też w akademikach, szpitalach, tramwajach i autobusach oraz przy centrach handlowych. A w osiedlach willowych zdarzają się "kradzieże na śpiocha" - nocą podczas snu lokatorów.

Mamy listę 13 niebezpiecznych miejsc Wrocławia. To okolice, które policja musi odwiedzać często

0_mapa_d4.jpg
1. Tu policjanci notują dużo drobnych kradzieży w autobusach i tramwajach. Zdarzają się awantury i szarpaniny - głównie wieczorami.
2. Mieszkańcy skarżą się na grupy młodzieży przesiadującej na podwórkach, pijącej alkohol i czasem wszczynającej awantury.
3. Tu niebezpiecznie może być po zmroku i w nocy. Między blokami dużo jest niewidocznych i nieoświetlonych zaułków. W tym miejscu częściej powinniśmy spotykać piesze patrole policji.
4. W okolicy jest kilka nocnych sklepów z alkoholem. To miejsce narażone na drobne kradzieże, a wieczorami i w nocy na awantury, bójki i rozboje. Policja zapewnia, że odkąd zwiększono tu liczbę patroli, jest dużo spokojniej.
5. To od lat najbardziej niebezpieczne miejsce na Grabiszynku. Częściej dochodzi tu do kradzieży, włamań, bójek czy awantur domowych.
6. Tu policja notuje więcej bójek, rozbojów, pobić i uszkodzeń mienia.
7. Jeden z najtrudniejszych rejonów dla policji z komisariatu Psie Pole. Często zdarzają się zakłócenia porządku, uszkodzenia mienia. Spokój zakłócają agresywne i hałaśliwe grupy pijanej młodzieży, krążące po ulicach i wszczynającej awantury.
8. Tu jest wiele bójek i pobić, kradzieży, przypadków uszkodzenia mienia.
9. Najwięcej interwencji policja ma w pubach, dyskotekach. Są to kradzieże, czasami bójki i awantury.
10. Droga z dworca do Rynku i jego okolic. Policja często notuje tu kradzieże, rozboje, przypadki niszczenia mienia.
11. Przed laty najniebezpieczniejsze miejsce Wrocławia, słynny trójkąt bermudzki. Od emerytowanych policjantów moglibyśmy usłyszeć legendy o działających tu rodach przestępczych. Dziś to już historia, choć wciąż jest sporo kradzieży, napadów czy przypadków dewastacji mienia.
12. Tu policja notuje rozboje, pobicia, kradzieże, także kieszonkowe.
13. Okolica zagrożona napadami, kradzieżami, także w autobusach. Często zdarzają się bójki i pobicia.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto