Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na spacer po Warszawie z Marią Skłodowską-Curie

Redakcja
Materiały prasowe
Już od piątku będzie można w różnych miejscach Warszawy obejrzeć oryginalne instalacje - rower atomowy, akcelerator, rękę czy totem. To sztuka w przestrzeni miejskiej inspirowana Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Nieszablonowe, intrygujące formy stworzone przez młodych artystów umieszczone zostały w miejscach związanych z noblistką i przypominają o genialnej warszawiance.

Maria Skłodowska-Curie wyprzedzała swą epokę. Stąd też narodził się pomysł, aby w 100-lecie przyznania tej uczonej Nagrody Nobla w równie nowoczesny i nietypowy sposób uczcić jej osobę i dokonania. Najbardziej nowoczesną i wyrazistą, a jednocześnie mocno rzucającą się w oczy formą wyrazu wydaje się sztuka w przestrzeni miejskiej, tzw. street art. Jest to konwencja artystyczna posługująca się bardzo różnorodnymi formami wyrazu - od murali po rozmaite instalacje w przestrzeni miejskiej, z pogranicza rzeźby i architektury.

Ze względu na swą wyrazistość i szeroko pojętego odbiorcę konwencja street-artowa wykorzystywana jest na świecie przede wszystkim do podejmowania ważnych społecznie tematów. Inicjatorem powstania ścieżki Marii Skłodowskiej-Curie jest miasto stołeczne Warszawa. Jej montaż zakończy się 7 listopada w dzień urodzin noblistki. Instalacja Rower Atomowy (u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej) symbolizuje rad i polon - dwa pierwiastki odkryte przez Marię Skłodowską-Curie - oraz jej hobby - wycieczki rowerowe.

Ręka (wejście na UW) to trójwymiarowe przedstawienie ręki Marii Skłodowskiej-Curie trzymającej promieniotwórczy rad. Siedziska (skwer przy ul. Karowej) zapraszają do odszukania w labiryncie z układu okresowego dwóch pierwiastków - radu i polonu, czyli pierwiastków odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. Akcelerator (pl. Politechniki) jest artystyczną interpretacją akceleratora cząstek. Ma on przedstawiać wybrane zjawiska z dziedziny fizyki i chemii.

Polonium (ul. Kościelna przy skarpie wiślanej). Inspiracją dla projektu były przyrządy laboratoryjne używane przez noblistkę podczas badań nad promieniotwórczością. Stacja Marii Skłodowskiej-Curie (obok Centralnej Biblioteki Rolniczej). Instalacja składa się z siedzisk czytelniczych, ze względu na obecną i dawną edukacyjną funkcję budynku. Totem (przed Pałacem Staszica przy Krakowskim Przedmieściu). Inspiracją dla artystów stał się model rozmieszczenia elektronów na powłokach polonu. Fresk Kaplica Marii Skłodowskiej (Pałac Jabłonowskich przy ul. Senatorskiej) nawiązuje do renesansowych fresków obraz przedstawia moment nadania uczonej honorowego obywatelstwa miasta.

Czytaj także: Trójwymiarowy mural poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie powstał na ul. Lipowej

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybierz się na spacer po Warszawie z Marią Skłodowską-Curie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto