MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa okazja dla mieszkańców Warszawy. Będzie można zobaczyć obraz van Gogha. Kiedy i gdzie?

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
My też mamy van Gogha. Niedługo wystawa.
My też mamy van Gogha. Niedługo wystawa. Materiały prasowe
Doskonała wiadomość dla mieszkańców Warszawy. Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji będzie można niebawem podziwiać w stolicy. Kiedy i gdzie? O tym w tekście poniżej.

Polska ma dzieło Vincenta van Gogha

W polskich zbiorach znajduje się dzieło Vincenta van Gogha. Obraz przeszedł właśnie specjalistyczne badania i konserwację. Niebawem będzie go można zobaczyć na żywo w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Płótno zatytułowane ,,Wiejskie chaty pośród drzew" stanowi część Kolekcji im. Jana Pawła II, którą opiekuje się Mt 5,14. W ostatnim czasie udało się ostatecznie potwierdzić autorstwo mistrza z Niderlandów, a także przywrócić dziełu dawny blask.

My też mamy van Gogha. Niedługo wystawa.

Wyjątkowa okazja dla mieszkańców Warszawy. Będzie można zoba...

Badania trwały rok

Interdyscyplinarne badania w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) przy Muzeum Narodowym w Krakowie trwały rok. W ich wyniku powstały ekspertyzy z dziedziny historii sztuki i technologii wykonania obrazu. Dzięki ostatecznej diagnostyce badacze mogli również dobrać odpowiednie metody konserwacji, sfinansowanej ostatecznie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie badań obrazu specjaliści zbadali dokładnie technikę malarską oraz materiały, jakich użył artysta podczas pracy: „Pracownicy LANBOZ zidentyfikowali rodzaj pigmentów, a także przebadali dokładnie podobrazie

,,Wiejskie chaty pośród drzew"pochodzą z najwcześniejszego okresu twórczości van Gogha, w którym artysta stosował stonowane barwy i wykazywał skłonność do kolorów ciemnych, zanim poddał się wpływowi impresjonistów”, mówi Stefania Ambroziak, jedna z kuratorek wystawy.

Szczególnie ciekawa dla badaczy była deska, na którą na początku XX wieku został wtórnie naklejony obraz. Deska świadczy o tym, że dzieło pochodzi bezpośrednio ze spuścizny artysty i ma za sobą burzliwą historię. Płótno przechowywane na strychu do dziś nosi natomiast znamiona swojego losu w postaci zagięcia i wykruszeń farby.

Te drobne uszkodzenia, poddane zachowawczej konserwacji w pracowni LANBOZ, pozostają widoczne jako świadectwo proweniencji dzieła.

Kręta ścieżka do Polski

,,Wiejskie chaty pośród drzew" pochodzą z pracowni Nuenen, niedaleko holenderskiego Eindhoven. Wiadomo, że Vincent van Gogh namalował je w 1883 r., czyli mniej więcej 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami – takimi jak Słoneczniki czy Gwiaździsta noc.

Obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli. Wkrótce po powstaniu przechodził z rąk do rąk a często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości.

Gdy na początku XX stulecia prace van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły wartość, ,,Wiejskie chaty pośród drzew" znajdowały się już w rękach kolekcjonerów – najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii.

W latach 80. dzieło ostatecznie trafiło do Polski, a od 2020 r. pozostaje w depozycie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.

„Jestem niezwykle dumny, że nasze Muzeum będzie mogło zaprezentować jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha. To świetna okazja do przybliżenia szerokiej publiczności perły europejskiego malarstwa znajdującej się w polskich zbiorach, a także do zaproszenia do jednego z najciekawszych warszawskich muzeów”, mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

Wystawa w Warszawie

Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha zostanie 26 kwietnia udostępniony publicznie w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Honorowy patronat nad wystawą objął Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, oraz Ludwik Rakowski, burmistrz gminy Wilanów. Bilety można nabyć na stronie internetowej (sklep.mt514.pl) i w kasach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto