Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe urodziny warszawskiego ZOO. Poznaj jego historię! [zdjęcia]

Patrycja Jaszczuk
Patrycja Jaszczuk
Ewa Ziółkowska/ ZOO
Od kilku dni ogród zoologiczny świętuje swoje 85. urodziny.

- Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został otwarty 11 marca 1928 roku, a jego powierzchnia zajmowała 12 ha. Pierwszym dyrektorem został Wenanty Burdzińsk i- mówi Agata Borucka, kierownik Działu Dydaktycznego.

Lata 30. były czasem wielkiego rozkwitu ZOO. Powierzchnia wzrosła do 28 ha, do ogrodu sprowadzono wiele nowych zwierząt, m.in. słonie Jasia i Kasię. Z tamtego okresu przetrwało wiele obiektów, które możemy oglądać do tej pory.

Rozwój ogrodu przerwała wojna. Wiele budynków spalono, ucierpiały ogrodzenia, w związku z czym zwierzęta wyszły na wolność. Najcenniejsze gatunki wywieziono do III Rzeszy. Jednym z nich był pierwszy słoń urodzony w Polsce - Tuzinka.

Istotną rolę w historii odgrywała willa ówczesnego dyrektora ogrodu, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Żabiński, członek AK, otrzymał przepustkę do warszawskiego getta, by zajmować się pielęgnacją zieleni. Dzięki temu, przemycał Żydów, by ukryć ich w swojej willi. - Ciekawą rolę pełnił fortepian Antoniny, która zaczynała grać ustaloną melodię, by ostrzec ukrytych przed nadejściem Niemców - wspomina Agata Borucka.

Pod koniec wojny ZOO było w opłakanym stanie. Żabiński, jako były członek ruchu oporu, nie spotykał się z przychylnością władz miasta, w 1952 roku zrezygnował z kierownictwa. Za swoje odważne czyny, małżeństwo odznaczone zostało medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Ogród na nowo odradzał się w latach 50. i 60., gdy rodziło się wiele zwierząt, sprowadzono nowe gatunki. Lata 80. przyniosły jednak chwilowy kryzys.

Obecnie warszawski Miejski Ogród Zoologiczny wzbogacony został o kilka nowych całorocznych obiektów, takich jak herpetarium, ptaszarnia czy hipopotarium, a także ośrodek dla skonfiskowanych zagrożonych gadów.

Przez niecały rok od otwarcia ZOO w 1928, miejsce odwiedziło około miliona osób. Teraz ta liczba sięga 700 tys. - W dzisiejszych czasach ludzie korzystają z większych atrakcji miasta. Zależy nam, by zwrócić uwagę, że ogród zoologiczny jest nie tylko rozrywką dla małych dzieci i ich rodziców, ale przede wszystkim miejscem proekologicznym, dbającym o ochronę zwierząt. To jest dla nas najważniejsze - podsumowuje Borucka.

Ciekawostką jest, że na początku istnienia ZOO, zwiedzający z bilet ulgowy płacili 10 gr, a za normalny 30. Teraz na wejście przeznaczymy 13 lub 18 zł, a od kwietnia 15 i 20 zł. ZOO otwarte jest przez cały rok od godziny 9 do 17.

Już od niedzieli, 17 marca, zapraszamy na wyjątkową wystawę historycznych zdjęć ogrodu. Kilka z nich możecie zobaczyć już teraz u nas.

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto