Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa nieznanych zdjęć Kapuścińskiego w Zachęcie

Redakcja
Do 20 lutego można oglądać w Zachęcie wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego, wykonanych w latach 1989–1991 podczas jego podróży po krajach dawnego ZSRR.

Blisko 50 autorów powalczy o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego


W dwóch salach wywieszonych zostało 50 czarno-białych zdjęć, w przeważającej części przedstawiających ludzi biorących udział w przeróżnych demonstracjach, ale nie tylko. Wystawa jest ciekawa, tym ciekawsza, że są to zdjęcia wcześniej niepokazywane i z pewnością warto je obejrzeć. Można tylko żałować, że ekspozycja składa się tylko z 50 zdjęć spośród kilkuset znalezionych w archiwum Kapuścińskiego.

Program filmowy towarzyszący wystawie

Wystawie towarzyszy program filmowy. Podobnie jak w przypadku zdjęć, filmy pokazują losy zwykłych ludzi uwikłanych w historię. Na podstawie obejrzanej "Mojej Pierestrojki" mogę z czystym sumieniem polecić projekcje w Zachęcie. Słowo ostrzeżenia: nie wiem, jak w przypadku innych filmów, ale "Moja Pierestrojka" była wyświetlana w wersji rosyjskiej z angielskimi napisami.

Filmy prezentowane są w sali multimedialnej (wejście z tyłu Zachęty, od ul. Burschego) o godzinie 18.00, zwykle w poniedziałki. Przed nami jeszcze dwie projekcje:


Galeria Zachęta jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00–20.00. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł a we wszystkie czwartki wstęp na wystawę jest wolny.


KRÓTKO O ROSJI

14 lutego 2011 (poniedziałek), godz. 18.00

89 mm do Europy
reż. Marcel Łoziński
Polska, 1993, 12 min

Film dokumentalny nakręcony w Brześciu, granicznej miejscowości między Polską, a byłym ZSRR. W tym miejscu kończą się tory kolejowe w standardowym europejskim rozmiarze – należy je wymienić na szersze, pasujące jeszcze do wymiaru radzieckich szyn. To opowieść o robotnikach, ludziach codziennie przekładających setki kół pociągowych. Kamera skupia się na poszczególnych pracownikach, portretuje i uwiecznia monotonię ich codziennych czynności. Czy tu kończy się Europa? I co jest dalej?

Elektryczka
reż. Maciej Cuske
Polska, 2007, 18 min

Przejażdżka elektryczną kolejką uwieczniona w filmie staje się przekrojowym portretem dzisiejszego społeczeństwa rosyjskiego. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”.
Dzięki uprzejmości Eureka Media

7 x Moskwa
reż. Piotr Stasik
Polska, 2005, 18 min
Poetycki obraz stolicy Rosji i jej mieszkańców. Siedem długich ujęć portretuje ulice i atmosferę Moskwy. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”.
Dzięki uprzejmości Eureka Media

KONIEC IMPERIUM

16 lutego 2011 (środa), godz. 18.00

Ładunek 200
reż. Aleksie Bałabanow
Rosja, 2007, 100 min
Film oparty na faktach opowiada tragiczną historię zbrodni, mającą miejsce w Leninsku, którego mieszkanką jest młoda bohaterka filmu. Rok 1984, dogorywający system i Rosja w przededniu pierestrojki, gdzie siła mechanizmów władzy ma nadal ogromny wpływ na losy ludzkie.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto