Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu w Zamku Królewskim w Warszawie

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Wideo
od 16 lat
Zamek Królewski w Warszawie przygotował nową wystawę czasową pt. „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa przedstawia zestawienie dzieł sztuki antycznej i wczesnorenesansowej. Ekspozycja będzie dostępna od 18 lipca do 15 października 2023 r.

Powrót do korzeni

Wystawa przedstawia przełomowy moment w historii kultury europejskiej, jaki nastąpił po zastoju wieków średnich. Renesansowi artyści, humaniści i mecenasi sztuki, czerpiąc inspirację z dzieł starożytnych artystów, zapragnęli na fundamencie kultury antycznej odbudować nowy, odrodzony świat. Wystawa Przebudzeni jest niepowtarzalną okazją do bliższego poznania antyku, jego dogłębnego zrozumienia i zbliżenia się do historii naszych przodków. Głównym tematem ekspozycji jest dialog podejmowany przez renesansowych twórców z dziełami artystów starożytnych, którzy byli zafascynowani dziedzictwem antycznych twórców. Narracja ekspozycji prowadzona jest w konwencji sennej wizji. Prezentowane dzieła łączą się ze sobą, tworząc klucz do symbolicznych skojarzeń.

Spotkanie z kulturą antyku i wczesnego renesansu

Wizyta w Zamku Królewskim na wystawie Przebudzeni jest lekcją historii i okazją do zapoznania się z kulturą antyku i włoskiego renesansu. Na odwiedzających czekają dzieła starożytnej sztuki malarstwa i rzeźby, które zestawione zostały z panoramą sztuki XV wieku i wczesnego wieku XVI. Wśród eksponatów wystawianych w Zamku Królewskim można dostrzec dzieła takich artystów jak Pietro Perugino, Pier Jacopo Alari Bonacolsi zw. Antico, Giovanni Bellini, Sandro Botticelli, Donato Bramante, Bartolomeo Suardo zw. Bramantino, Antonio Averlino zw. Filarete, Antonio Lombardo, Andrea Mantegna czy Andrea del Verrocchio.

Dzieła z całego świata

Na wystawie można podziwiać dziedzictwo sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczone z najbardziej prestiżowych muzeów z całego świata m.in. Florencji, Rzymu, Paryża, Londynu czy Waszyngtonu. Zwiedzający będę mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ponad 160 eksponatów pozyskanych z prywatnych kolekcji oraz pięćdziesięciu instytucji kulturowych, tj. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu, Galeria Borghese (Rzym), Luwr, Muzeum Brytyjskie czy Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie.

Przebudzeni

Przebudzeni to ci wszyscy, którzy zaczynają tworzyć nową sztukę. Odchodzą od długiego snu średniowiecza, który rzeczywiście długo trwał w kulturze i sztuce europejskiej - wyznał dr Mikołaj Baliszewski, kurator wystawy

Przebudzeni to być może także my, którzy odkryjemy na nowo wartość dziedzictwa starożytnego i także renesansowego, wartość sięgania do korzeni kultury - kontynuował dr Mikołaj Baliszewski

500. rocznicą śmierci Pietra Perugina

Czas trwania ekspozycji pokrywa się z 500. Rocznicą śmierci Pietra Perugina, wybitnego, włoskiego malarza i rysownika okresu wczesnego renesansu. Prace Perugina z Umbrii, nauczyciela Rafaela można zobaczyć właśnie na tej wystawie.

Bilety

  • normalny – 45 zł
  • ulgowy – 35 zł
  • dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat – 1 zł

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Zamku:

wtorek–niedziela: 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

Więcej informacji na temat wystawy uzyskać można na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego:Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu | Zamek Królewski w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto