Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Nauka jest piękna" na Freta w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Marta Szafran
Skąd wiemy, gdzie mieszkał Mieszko i jak skutecznie zwalczać gronkowca złocistego? Kto odkrył pierwiastki promieniotwórcze oraz materiał, który chroni jak krem z filtrem UV? Te wielkie odkrycia i wielkie wynalazki dokonane zostały kobiecą ręką. Wystawa "Nauka jest piękna" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16 w ramach Festiwalu Nauki prezentująca sylwetki noblistek i laureatek nagród przekona nas, że kobiety wniosły do nauki nie tylko urodę, ale też niezwykłe odkrycia.

- Płeć nie ma znaczenia, liczą się kompetencje, pracowitość, ambicje i skuteczność w pokonywaniu trudności. Osoby uczciwie i wytrwale dążące do wyznaczonego celu osiągają sukces, także w nauce, i to bez względu na płeć. Jesteśmy wyróżniane i nagradzane nie dlatego, że jesteśmy kobietami, ale dlatego, że jesteśmy bardzo dobrymi naukowcami - tłumaczy dr inż. Małgorzata Cieślak, jedna z uczestniczek wystawy.

Mimo licznych sukcesów i międzynarodowych nagród kobiety naukowcy są mało znane. Kim była Maria Cunitia, wie niewielu, a w średniowiecznej Europie była jedną z bardziej uznanych kobiet naukowców. Profesor Hanna Kóčka-Krenz jako pierwsza odkryła rezydencję pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jak zabijać gronkowca złocistego, wiemy dzięki dr Jolancie Soleckiej, która odkryła nowy związek chemiczny wykazujący właściwości przeciwbakteryjne. Nie wszyscy też pewnie wiedzą, że Maria Skłodowska-Curie jako jedyna zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach nauki. Wystawa "Nauka jest piękna" stara się więc przybliżyć dorobek i wynalazki polskich badaczek, które znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce. Na wystawie poznamy sylwetki takich badaczek jak Małgorzata Cieślak, prof. dr hab. Irena K. Hekduk, prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz , prof. dr hab. Ewa Krzywicka-Blum, dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, prof. Alfreda Padzik-Graczyk, prof. dr hab. inż. Czesława Rosik-Dulewska, dr Joanna Solecka (farmacja), dr inż. Jadwiga Sójka-Ledakowicz, dr inż. Wiesława Walisiewicz-Niedbalska , dr inż. Maria Władyka-Przybylak, Maria Skłodowska-Curie oraz Maria Cunitia. Wystawa czynna jest tylko dziś, a o odkryciach opowie sama Maria Skłodowska-Curie. Wstęp na wystawę jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "Nauka jest piękna" na Freta w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto