Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Yurty zapraszają w podróż do przeszłości

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Dwa prawdziwe mongolskie namioty, czyli Yurty, stanęły w Forcie Bema na Bemowie. Mieszkańcy Warszawy mogą poznać legendy, muzykę i stroje dawnych ludów wędrownych.

Alicja i Jacek Hałasowie ze swoimi Yurtami podróżują od czterech sezonów. Na pytanie, gdzie zawędrowali już z namiotami, odpowiadają, że łatwiej byłoby powiedzieć, gdzie ich jeszcze nie było.

W piątek, 18 lipca, dotarli do Fortów Bema przy ul. Obrońców Tobruku 40. Zostaną tu do niedzieli (19 lipca) pokazując odwiedzającym, jak wyglądało życie naszych słowiańskich przodków.

- Sami zajmujemy się tańcem, muzyką, opowieściami. Yurty to dla nas przestrzeń wycięta z rzeczywistości, niezależna. Nie jakiś tam dom kultury i z obcymi pomieszczeniami i kafelkami, dla których obłaskawienia potrzeba dużo czasu. Zapraszamy do swojej przestrzeni, w której prowadzimy też poszukiwania ideowe - mówi MM-ce Jacek Hałas.

- Pokazujemy ludziom stare zabawy, które zanikają w naszym życiu, a są przecież takie piękne. Przywołujemy z tradycji to, co jest warte przywołania. Kiedyś ludzie spędzali ze sobą więcej czasu, razem pracowali, bawili się, śpiewali. Dziś ten czas spędzają z telewizorem - dodaje Hałas.

Yurty to w Polsce coś niezwykłego. W kraju jest ich najwyżej jedenaście. Dwie, w tym jedna po raz pierwszy rozstawiona, właśnie na Bemowie, należą do Hałasów. Siedem stacjonarnych znajduje się na wschodzie Polski na szlaku tatarskim. Dwie kirgijskie Yurty posiada tuwijski (Tuwa to autonomiczna republika w Federacji Rosyjskiej przy granicy z Mongolią) artysta szaman Gendos, który występuje w naszym kraju.

- Nasze namioty mieszczą się w samochód z przyczępą. Dużą Yurtę rozkładamy już w dwie godziny, z kolei przy "małej", którą stawiamy po raz pierwszy, pracujemy pięć godzin - mówi Hałas. - Najpiękniejsze w nich jest światło, ciepłe i pomarańczowe, od razu przenosi w inny wymiar - podkreśla.

Alicja Hałas ozdabia Małą Yurtę

Kolejne przystanki Yurty Hałasów to m.in. Dobre Miasto i Ryn. Koniec sierpnia spędzą z kolei w Skandynawii, gdzie na kilka dni powstanie na plaży wioska Yurt.


Program Yurta na Bemowie

Sobota, 18.07.2009 – Nomadzi Kultury

godz. 13.00 - 15.00 Ręczna Robota - zapomniane rzemiosła

Warsztaty prowadzone będą równolegle w przestrzeni dużej i małej Yurty.

- filcowanie (Agnieszka Jackowiak)

- wycinanki (Alicja Hałas)

- biżuteria ludowa z koralików glinianych i ceramicznych (Darek Olejniczak)

godz. 15.30 - 17.00

Warsztat taneczny „Labirynt” – archaiczne słowiańskie tańce korowodowe i ludowe zabawy z figurami. Najstarsze formy taneczne, do których odwołujemy się w naszych warsztatach opierają się na prostych, powtarzalnych sekwencjach kroków (łatwych do nauczenia) i rosnącej stopniowo dynamice i szybko budują w grupie osób - nawet nie znających się wcześniej - poczucie wspólnoty.

Pochodzą ze wschodniej Europy, z takich regionów gdzie tradycje kultywowane przez lokalne społeczności pozwalajają na poznawanie tańców w ich naturalnym kontekście kulturowym (Kurpie, Galicja, Bukowina, Siedmiogród).

godz. 17.30 - 19.00

„EtnoCinema”  - projekcja filmów animowanych – starych i nowych – bazujących na opowieściach, bajkach i legendach ludowych. Bajki - pochodzące z Polski, Rosji, Ukrainy, Japonii  - charakteryzują się tym, że poetyka, estetyka i przekaz w nich zawarty różni się zdecydowania od produkcji emitowanych na co dzień w mediach ogólnodostępnych. Pochodzą ze zbiorów prywatnych rodziny Hałasów.

godz. 20.00 - 21.00

Koncert „Od narodzin do śmierci” Niezwykła podróż w krainę pięciu zmysłów - legend, baśni, eposów, smaków i zapachów starej muzyki. Usłyszą Państwo nuty obrzędowe oraz taneczne, przed wiekami zaklęte w najpiękniejsze melodie, zapisane w ludzkiej pamięci, w skryptach etnografów towarzyszące człowiekowi w jego podróży przez życie – od kolebki do trumny.

Czeka Was też spotkanie z zapomnianą tradycją dziadów - wędrownych śpiewaków, lirników, bajarzy, znachorów i muzykantów.

Kapela Hałasów

www.halas.art.pl,  http://www.myspace.com/remekhanajiagataharz

Jacek i Alicja Hałas, Agata Harz, Remek Hanaj

Niedziela, 19.07.2009 - Strefa Rytmu

godz. 13.00 - 15.00 Ręczna Robota - zapomniane rzemiosła

Warsztaty prowadzone będą równolegle w przestrzeni dużej i małej Yurty.

filcowanie (Agnieszka Jackowiak)

wycinanki (Alicja Hałas)

biżuteria ludowa z koralików glinianych i ceramicznych (Darek Olejniczak)

Strefa Rytmu

http://www.strefarytmu.pl/

Gwidon Cybulski, Mohamed Conde,

Jarek Kaczmarek (Studnia O), Gadająca Tykwa

godz. 15.30 - 17.00

Warsztat muzyczny

W trakcie naszych warsztatów poznacie tajniki gry na najpopularniejszych bębnach używanych w Afryce Zachodniej oraz na balafonie, ngoni Uczymy tradycyjnych rytmów pochodzących z Gwinei, Mali, Senegalu i Burkina Faso, stanowiących esencję tamtejszej kultury muzycznej. Podczas zajęć poznajemy również elementy współczesnej muzyki perkusyjnej, będącej owocem wielowiekowej ewolucji muzycznej Afryki Zachodniej.

godz. 17.30 - 19.00

Opowieści: Bajki ludów Aszanti i Joruba - magiczne historie o pierwszym królewskim tronie, zesłanym z nieba, o podstępach pająka Anansi, historie o myśliwych, baśń o kobiecie, która swoje dzieci znalazła na drzewie figowym.... Jęczący mrówkojad, gadające drzewo, podstępna hiena - spotkanie ze światem afrykańskiej wyobraźni.

godz.20.00-21.00

Koncert „Gadająca Tykwa”**http://www.myspace.com/gadajacatykwa**

Muzyka Gadającej Tykwy trudna jest do jednoznacznego sklasyfikowania. Najogólniej można ją określić jako etniczną, folkową, albo też world music. Specyficznego charakteru nadaje jej połączenie instrumentów ludowych, tradycyjnych z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej czy rozrywkowej. Na koncertach Tykwy usłyszeć można zarówno pochodzące z Afryki Zachodniej balafony, ngoni, djembe, gitę jak i kubańskie conga, tradycyjne tureckie flety ney, bułgarski kawal, lirę korbową, drumlę czy didjeridoo, oraz waltornię, kontrabas i gitarę akustyczną…

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto