Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Z kałuży miasta” promocją tomiku wierszy Marii Borcz

Ferdynand Głodzik
Ferdynand Głodzik
przy stoliku
przy stoliku Ferdynand Głodzik
28 września 2012 roku godz.19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., a konkretnie w kameralnej widowni zaaranżowanej na scenie sali widowiskowej,gromadzi się publiczność.

Przyciemnione kolorowe światła, scenografia przygotowana na tę okoliczność przez Barbarę Latoszek i Małgorzatę Pieczyńską, na którą składają się prace Joanny Marii Klich z Kielc, Małgorzaty Pieczyńskiej z Gorzowa Wlkp., Małgorzaty Jaromy z Białegostoku, Grażyny Gawędy ze Szczecina i praca zbiorowa wykonana pod kierunkiem profesora Eugeniusza Geno Małkowskiego z Warszawy.
Program przygotowany przez Miejskie Centrum, Kultury i Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie pod kierownictwem dyr. MCK Doroty Janczewskiej. Autorem scenariusza i reżyserem programu jest Czesław Ganda.
Prawie wszystkie miejsca już zajęte na widowni mogącej pomieścić na oko około pięćdziesiąt osób. Na niewielkiej scenie przy okrągłym stoliku Maria Borcz – autorka promowanej książki i Aleksandra Jach – wokalistka doskonaląca swoje umiejętności od kilku lat w sekcji muzycznej RSTK.
Przed widownią pojawia się Czesław Ganda. W kilku słowach wyjaśnia ideę programu i przedstawia główną bohaterkę. Maria Borcz funkcjonuje w sekcji literackiej RSTK od kilku lat. Prawie co roku jest uczestnikiem Warsztatów Interdyscyplinarnych RSTK organizowanych w Gorzowie i Garbiczu. Wydała następujące tomiki wierszy: „Tęczowa zabawa" (2007), „Najeżona oczywistość" (2009), „Gałązka Jaśminu" (2010), „Bidul" (2011). Wreszcie „Kałuży miasta" (2012). Po tym krótkim wstępie rozpoczyna się program od piosenki w wykonaniu Oli Jach „Magiczne ognie tej jesieni" Kolorowe światła i obrazy na sztalugach dopełniają klimatu.W tej atmosferze Maria Borcz rozpoczyna prezentację swojej poezji.
„jestem
jak wskazówka
na tarczy
mechanizm nadaje kierunek
aż po zawrót głowy
zdrowie młodość marzenia
wkręcone w tryby
a jednak nie pragnę uwolnienia
sama nie wiem
czy to skrajna wytrzymałość
czy skraj wytrzymałości"
Poetycki świat Marii Borcz nie jest światem sielankowym. Jako osoba dojrzała widzi w otaczającej ją rzeczywistości wiele dylematów etyczno moralnych, kontrowersji, zła, ludzkich cierpień. Jej głos pobrzmiewa chwilami sarkastycznie, a nawet cynicznie.
„myślą mową i uczynkiem
kreujesz konsumpcję
coraz więcej masz
coraz więcej chcesz
coraz większą wagę
przykładasz do banału
kroczysz granicą
pomiędzy
może a nie może
fala chłosta
nadaje kierunek
przypływ wzmaga apetyt
już nie wiesz
gdzie piach
gdzie woda
gdzie granica
jak oko cyklony
wchłaniasz wszystko:
W poetyckim Credo Marii nie ma miejsca na pobłażliwość. Jej wiersze brzmią czasem jak wyrzut sumienia, jak napomnienie.Poetka nie zgadza się na świat bez reguł moralnych, pełny wyrachowania, zachłanności, bezmyślnej pogoni za dobrami materialnymi, po trupach i za wszelką cenę, bezwzględnego eksponowania własnego „ja".
Pojawiają się nutki zatroskania o los bezrobotnych, uboższych, o los sierot z domu dziecka, pochodzące z tomiku „Bidul". W wędrówce po wersach poetce dzielnie towarzyszy Ola Jach, swoimi piosenkami, a także recytacją wierszy pochodzących z promowanego tomiku.
W tle wiersza od czasu do czasu pojawiają się subtelne nutki fletu, którymi dobarwia klimat wieczoru Czesław Ganda.
Zasłuchana publiczność tkwi na swoich miejscach jak zahipnotyzowana. Łyskają flesze aparatów fotograficznych, od czasu do czasu, zwłaszcza po piosenkach wyśpiewanych przez Olę Jach pojawiają się delikatne brawa.
„w powietrzu iskry
emocje w porywach
języki patroszą ofiarę
wciskają w glebę
biedactwo
jest łatwą zdobyczą
odłączyło się od stada".
Nie sposób w krótkiej relacji dotknąć wszystkich myśli, tematów jakie przewijają się podczas wieczoru. Program kończy się piosenką w wykonaniu Oli Jach pod tytułem „Ja wysiadam".Nie oznacza to definitywnego końca imprezy. Jest okazja na rozmowę z autorką, możliwość zadawania pytań, nabycia promowanego tomiku, wreszcie mały poczęstunek.Wymiana opinii, wrażeń, zapowiedzi kolejnych progrt5amów promocyjnych w najbliższych tygodniach.Konwencja programów poetycko muzycznych organizowanych przez RSTK i Miejskie Centrum Kultury obrosła już wieloletnią tradycją.Składają się na nią prezentacje tekstów przez autora, piosenki z kontekstem, dekoracja sceny przy pomocy odpowiednio dobranych obrazów, tło muzyczne pojawiające się podczas recytacji. Autorem i wieloletnim realizatorem tej koncepcji jest Prezes RSTK Czesław Ganda.Już w najbliższym czasie, tj. 12 października 2012 roku zapowiadana jest kolejna promocja książki – tym razem prozatorskiej.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto