Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy piec kaflowy na stacji Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony. O jego ratunek apelowali aktywiści

PAP
PAP
Zabytkowy piec kaflowy w poczekalni na stacji kolejowej Warszawa Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony. Zapewnił o tym mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.
Zabytkowy piec kaflowy w poczekalni na stacji kolejowej Warszawa Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony. Zapewnił o tym mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dobra wiadomość! Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków powiadomił, że zabytkowy piec kaflowy w poczekalni na stacji kolejowej Warszawa Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony. Wcześniej w obronie pieca wystąpili stołeczni aktywiści.

W obronie pieca wystąpili społecznicy ze stowarzyszenia "Kamień i co?", którzy w mediach społecznościowych zaapelowali o podpisanie petycji w tej sprawie. Zabytkowy piec kaflowy stoi w poczekalni na stacji Warszawa Olszynka Grochowska, na której trwają prace modernizacyjne.

Właśnie podczas tych prac, we wnętrzu dawnych kas biletowych i poczekalni, został odsłonięty częściowo uszkodzony piec kaflowy.

Aktywiści murem za kaflowym piecem

"Dawna kasa biletowa, poczekalnie i wiata, od 2014 roku, ujęte są w gminnej ewidencji zabytków. Cały obiekt nawiązuje swoją architekturą do tzw. linii otwockiej choć powstał w okresie powojennym, dlatego też nie objęto go ścisłą ochroną konserwatorską w postaci wpisu do rejestru zabytków, a wnętrza dawnych poczekalni i kas biletowych nie są chronione. Piec kaflowy będący przedmiotem petycji spełnia definicję zabytku i, w naszym przekonaniu, zasługuje na zachowanie i należyte prace konserwatorskie, jak również pozostawienie go w jego dotychczasowej lokalizacji" - napisali w petycji społecznicy.

Pod petycją w obronie zabytkowego pieca podpisało się już 260 osób. Zareagowali też wojewódzki i stołeczny konserwator zabytków.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował, że piec kaflowy znajdujący się na stacji PKP Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony.

"Obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków i nie podlega ochronie przez MWKZ. Podjęliśmy jednak działania dotyczące jego przyszłości. Po naszej interwencji piec został zabezpieczony. Otrzymaliśmy zapewnienie od PKP S.A., że nie zostanie rozebrany" - napisał w mediach społecznościowych.

Zabytkowy piec kaflowy na stacji Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony
Zabytkowy piec kaflowy w poczekalni na stacji kolejowej Warszawa Olszynka Grochowska nie zostanie zniszczony. Zapewnił o tym mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Potwierdził to rzecznik PKP PLK (odpowiedzialnych za modernizację stacji) Karol Jakubowski.

- Prace na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska prowadzone są w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Na czas modernizacji wiaty przystankowej prowadzonej przez PLK SA, piec kaflowy zostanie zabezpieczony przez wykonawcę prac. Obecnie nie są realizowane prace modernizacyjne wewnątrz poczekalni – przekazał Jakubowski.

Przystanki na linii otwockiej z charakterystycznymi skrzydlatymi wiatami powstały w latach 30. XX wieku. Zaprojektował je inż. Kazimierz Centnerszwer (pracownik Biura Projektów i Studiów PKP). Zintegrowane z budynkami poczekalni i kas wiaty przystankowe powstały na stacjach Olszynka Grochowska, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Michalin, Józefów i Świder. W momencie oddania ich do użytku były jednymi z najnowocześniejszych w Europie.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto