Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do muzeum Telewizji Polskiej [zdjęcia]

Redakcja
Pacynki Kulfon i Monika, kamery sprzed pół wieku, stare urządzenia do montażu. W sumie około 200 eksponatów można obejrzeć w uroczyście otwartym we wtorek muzeum Telewizji Polskiej.

W uroczystości uczestniczyło wiele gwiazd TVP, m.in. Bogumiła Wander, Józef Węgrzyn, Olga Lipińska, Jan Kobuszewski, Andrzej Turski, Katarzyna Dowbor, Alicja Resich-Modlińska i Piotr Kraśko.

Przecięcia wstęgi przy wejściu do muzeum dokonał członek zarządu TVP Paweł Paluch wspólnie z operatorem filmowym Hubertem Waliszewskim. To właśnie on przez 11 lat pracy za kamerą zgromadził ponad 500 najrozmaitszych przedmiotów z ostatniego półwiecza, z czego na razie około 200 znalazło się w muzeum.

Wśród zbiorów są kamery, urządzenia do montażu, sklejarka do taśmy filmowej, a także zdjęcia gwiazd, związanych przez wiele lat ze „szklanym ekranem”, takich jak Adam Hanuszkiewicz, Kalina Jędrusik, czy Jacek Woszczerowicz. Starsi telewidzowie ucieszą się również, widząc w gablotach słynne pacynki z programów dla dzieci: Kulfona, Monikę, Jacka i Agatkę.

Niektóre eksponaty nadal działają, jak np. tor kamerowy, czyli telewizor z podłączoną do niego włączoną kamerą, dzięki której zwiedzający mogą zobaczyć siebie na ekranie.

Wspomnienia gwiazd

Otwarcie muzeum stało się pretekstem do powspominania, jak wyglądały początki pracy żywych legend TVP oraz obecnych prezenterów i dziennikarzy. – Zaczynałam pracę spikerki jako studentka III roku w 1965 r. Jako jedyna z 265 osób pomyślnie przeszłam casting – wspominała z dumą Bogumiła Wander. Z kolei Olga Lipińska opowiadała z rozbawieniem, jak na korytarzu TVP widywała małego Piotra Kraśko. – Pamiętam, jak Piotruś spacerował, trzymając mamusię za rękę. A teraz, po latach puszy się w telewizji – śmiała się. Prezenter potwierdził, że wcześnie zaczął przygodę z telewizją. – Występowałem w programie „5-10-15” – przypomniał.

Józef Węgrzyn, twórca wielu programów, m.in. „Teleexpressu” czy „Panoramy”, pomysłodawca konkursu „Wiktory” dla osobowości telewizyjnych trafił do telewizji z redakcji gazety studenckiej „itd.”, gdzie w latach 1978-1979 był redaktorem naczelnym. – Zostałem wciągnięty do telewizji i już w niej pozostałem, starając się sprostać wymaganiom telewidzów – opowiadał. Zdradził sekret popularności swoich dzieł. – Dzienniki nie ogląda się po to, żeby się czegoś dowiedzieć, tylko żeby coś przeżyć, wzruszyć się, uśmiechnąć… Ważne jest zatem umiejętne rzeźbienie w słowie, żeby w odpowiedni sposób przekazać informację.

Pomiędzy wspomnieniami swoje przeboje śpiewali Alicja Majewska i Bogusław Metz.

Muzeum znajduje się w holu głównym budynku TVP przy ul. Samochodowej. Będą mogły do niego wejść m.in. grupy zorganizowane.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto