Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy w Warszawie nie będą już marnować żywności

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Pixabay.com
Zakaz wyrzucania jedzenia. Koniec z pozbywaniem się niesprzedanych produktów spożywczych. Sklepy nie będą mogły wyrzucić produktów, które nadają się do spożycia. Niesprzedane towary będą musiały trafić do wybranej organizacji pożytku publicznego. Dalsza część tekstu poniżej.

Zakaz marnowania żywności: Ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą zakazu marnotrawienia żywności. Sklepy wielkopowierzchniowe nie będą mogły, pod groźbą kar finansowych, wyrzucać niesprzedanej żywności.

Organizacje pozarządowe szacują, że w przeliczeniu na głowę mieszkańca Polacy wyrzucają 200 kg żywności rocznie. W skali całego kraju to ponad 9 ton nadających się do spożycia produktów. Za marnotrawienie żywności w dużym stopniu odpowiadają sklepy wielkopowierzchniowe, które wyrzucają niesprzedane produkty, by móc wymienić je na świeższe. W praktyce, do kosza trafiają w pełni jadalne artykuły spożywcze jeszcze przed terminem ich ważności.

Zakaz wyrzucania żywności w sklepach wielkopowierzchniowych

W odpowiedzi na ten problem, sejm przegłosował w lipcu ustawę, która nakazuje sklepom o powierzchni powyżej 250 mkw. podpisać umowy z wybranymi przez siebie organizacjami pożytku publicznego. Będą one za darmo odbierać niesprzedaną przez sklepy żywność i dostarczać ją potrzebującym. Jeśli sklep takiej umowy nie podpisze, narazi się na kary finansowe, których wysokość będzie uzależniona od ilości marnowanej żywności.

– Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się na wejście nowego prawa w życie. Bardzo cieszy nas, że mimo obaw, udało się uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji Sejmu. Teraz przed nami dużo pracy i wyzwań, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Najważniejszym zawsze było, żeby jak najwięcej żywności trafiło na stoły osób potrzebujących, a nie do kosza za supermarketem – mówi w rozmowie z NTO.pl Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Kary dla sklepów: nie dotyczy alkoholu

Nowe przepisy nie będą dotyczyły napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. i "napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.". Jeśli sklepy nie zastosują się do nowych rozwiązań ustawowych, będą musiały zapłacić karę wysokości 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Podobne rozwiązania ustawowe funkcjonują już w innych krajach Europy, w tym we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

POLECAMY TEŻ:


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto