Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Grudziądzu [odc.12]

Redakcja
Rys. 33. 8.Widok na Górę Zamkową od strony wschodniej. Widok zbliżony do czasów, gdy powstawały prace X. Froelicha.
Rys. 33. 8.Widok na Górę Zamkową od strony wschodniej. Widok zbliżony do czasów, gdy powstawały prace X. Froelicha. Reprodukca widokówki sprzed I wojny światowej.
Odcinek zawiera informację o poglądach badaczy niemieckich z XIX w., z których wynika, że zamek grudziądzki z kamienia zaczęli budować Polacy przed przybyciem Krzyżaków. Jest tez informacja, jak "zniknął" wjazd na zamek od strony wschodniej w XX w.

IV. Książeczka X. Froelicha, Zamek w  Grudziądzu, z 1889 r.[1] 
Wskazanie na różnice w stosunku do pracy z 1868 r., w kwestii tematu zamku grudziądzkiego.
W przeciwieństwie do skomentowanej wcześniej „Historii powiatu grudziądzkiego”  X. Froelicha, z 1868 r.,  publikacja z 1895 r. posiada charakter popularno-naukowy, nie zawiera przypisów. Zawarte w niej są dodatkowe informacje i opinie autora, które warto przytoczyć.
Opisując okres przedkrzyżacki, X. Froelich w porozumieniu z C. Steinbrechtem doszedł do wniosku, iż przed przybyciem Krzyżaków Polacy zapewne z kamienia i cegły zaczęli budować już zamek, (rys.33)[2].
Rys. 33. 8.Widok na Górę Zamkową od strony wschodniej. Widok zbliżony do czasów, gdy powstawały prace X. Froelicha.[3] 
Rys. 34. Brama Zamkowa przedzamcza. Widok od strony południowej. Stan przed przebudową w 1910 r. W 1910 r. w przylegającym do bramy gdanisku wykonano potrójne drzwi[4]. 
Wg X. Froelicha budowa ceglano-kamiennego zamku w Grudziądzu przez Krzyżaków zaczęła się w 1 połowie XIII w., ponieważ na zamku grudziądzkim spotkali się 22.12.1254 r. trzej biskupi: chełmiński, pomezański i warmiński[5]. Około 1267 r. na zamku grudziądzkim zebrali się mistrz krajowy Ludwik, marszałek Zakonu oraz komturowie z Christburga  i Radzyna. 24 sierpnia 1288 r. na zamku grudziądzkim spotkali się mistrz krajowy Meinhard  z Querfurtu z komturem krajowym chełmińskim oraz komturami z Torunia, Unisławia, Rogóźna i Radzyna[6]. W czasie najazdu Jadźwingów w 1277 r. zamek nie został zniszczony[7].
Z innych ciekawszych informacji na uwagę zasługuje wzmianka o śmierci Ulricha von Hachenberga 11 sierpnia 1398 r. Wg X. Froelicha został on pochowany prawdopodobnie  w kaplicy zamkowej[8].
Warto również zauważyć, iż jeszcze w 1895 r. [9]X. Froelich widział częściowo zachowane sklepienia piwnic zamku.
Podsumowując te pozycję X. Froelicha, można napisać, iż odnośnie wyglądu zamku przedstawił on modelowy przykład czteroskrzydłowego zamku krzyżackiego, konwentualnego.
[Fragment dodany dla potrzeb odcinaka 12 w lipcu 2012 r.]
Trzeba  również dodać, że w XVII-XVIII w. ważniejszy był wjazd do zamku od strony obecnej ul. Podgórnej, aniżeli ul. Spichrzowej.Pokazane to zostanie w następnych odcinakach. W 1 poł. XVIII w. nie było jeszcze ulicy Ratuszowej, na jej miejscu stały kaplice kościoła św. Mikołaja, rozebrane w 2 poł. lat 90 XVIII w.
Na planie zamku z ok. 1750 r. wjazd jest od ul. Podgórnej, podobnie na planie v. Krohne z 1796 r. C. Steinbrech, na planie rekonstrukcyjnym również zaznaczył wjazd na zamek od strony wschodniej. Natomiast H. Jacobi przestawił w swojej pracy doktorskiej, napisanej  w l. 1941-43, wjazd na oś północ-południe a za nim inni badacze, w tym w  raporcie archeologicznym z 2012 r., (s.69, ryc.67). W raporcie z 2012 r., na wspomnianym planie, (ryc.67), pod oznaczeniem 9, podano po tej stronie, że była furta.
W Inwentarzu starostwa grudziądzkiego z 1603 r. napisano:
„ Naprzód, z miasta ku zamkowi idąc, pierwsza brama pod górą w starym murze nie przykryta, w której wrota z forteczków z dylów sosnowych na żelaznych zawiasach z wrzeciądzami i skoblami, kłódek nie masz.”
Przypisy do rozdziału IV
 

[1] Froelich X., Góra Zamkowa w Grudziądzu w szczególności powstanie  i mieszkańcy  byłego zamku, jego upadek i zniszczenie, [J. Hinz, P. Grochowski tłum. z  j. niem.], Grudziądz 2002, ss. 40.
[2] Tamże, s.7-9.
[3] Widokówka ze zbiorów R. B. Kucharczyka. Bardzo dziękuję Panu Przewodniczącemu Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka za udostępnienie tej widokówki.
[4] Widokówka sprzed 1910 r. Jako źródło historyczne, poprzednio wykorzystana w artykule M. Szajerki, Średniowieczne baszty ustępowe […]. Rocznik Grudziądzki, T.17:2007, 59.
[5] Tamże, s.10. Z perspektywy czasu można krytycznie podejść do poglądu X. Froelicha o spotkaniu na zamku krzyżackim. Biskupi mogli się spotkać na zamku biskupim.
[6] s. 11. X. Froelich odnotował, że nie jest znany komtur Grudziądza, gdy odbywało się to spotkanie. W latach 1267-1278 wg niego urząd ten pełnił Berthold. Berthold był tez w tym okresie komturem krajowym chełmińskim. W 1288 r. komturem grudziądzkim był Henryk Dobyna.
[7] Tamże, s. 12.
[8] Tamże, s. 34.
[9] Tamże, s. 24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Grudziądzu [odc.12] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto