Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast wiezienia turnus szkoleniowy dla lubiących promile

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
Od 1994 roku mianowany Szambelanem
Od 1994 roku mianowany Szambelanem Ryszard Polak GB
Prawo przewiduje dwa lata więzienia na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W swoim długim życiu słyszałem wiele wersji winowajcy rozpijania narodu polskiego.

Obszarnik budował gorzelnię, którą rozprowadzał wśród pańszczyźnianych chłopów obrotny przedstawiciel handlowego wyznania. Kapitaliści ułatwiali robotnikom zakup wódki w spożywczych sklepikach na każdym rogu. Okupanci hitlerowscy rozpijali Polaków ułatwiając zakup bombek na dworcach kolejowych.Komuniści wprawdzie limitowali ilość sklepów wódczanych ale na dzień górnika każdy dostawał flaszkę i śląski przysmak. Za demokracji tylko kościół modli się cały sierpień w intencji uwolnienia od nałogu, bo alkoholizm to ponoć choroba.Jakze więc pogodzić karanie wiezieniem osoby chorej?
W stosunkach towarzyskich ciągle skuteczne jest tłumaczenie, że zrobił źle (ukradł, pobił, zdemolował) ale przecież był pijany.
Oto mój obywatelski wniosek jak eliminować (alkoholików) uzależnionych z grona Zaproponuję działanie etapowe:1/ wszyscy posiadacze praw jazdy zostają wezwani do starostwa aby komisyjnie złożyli podpis, że wiedzą o karze za fałszywe oświadczenie i grożącej karze za ujawnienie przez policję, że usiłowali uruchomić jakikolwiek pojazd będąc „pod wpływem".
2/Każdy przypadek ujawnienia jazdy pod wpływem skutkuje natychmiastowym skierowaniem do Azylu Korepetycyjnego Kierowców.
3/ Skierowanie (natychmiastowe dowiezienie) jest decyzją administracyjną i nie wymaga postępowania sądowego.
4/ Prawo jazdy idzie do depozytu a kierowca zostaje poddany intensywnemu dokształcaniu ciężką pracą przez trzy miesiące.
5/ Korepetycje obejmują wykłady, prelekcje, pokazy filmowe o skutkach powodowanych pod wpływem alkoholu. Raz w tygodniu delikwent pełni całodobowy dyżur w szpitalu czy domu opieki nad osobami kalekimi w wypadkach drogowych.
6/ przywrócenie do zdrowego społeczeństwa zapewnią osobne, wieczorne rozmowy z kapelanem, w obecności członków społecznych komisji.
7/ Dwa razy w miesiącu całodzienną wizytę składa członek rodziny perswadując delikwentowi konieczność zmiany sposobu życia.
8/ Koszty pobytu w Azylu są pokrywane z pracy fizycznej jaką wykonuje delikwent przez osiem godzin dziennie w kamieniołomach albo przy kopaniu-oczyszczaniu rowów. Absencja chorobowa przy fizycznej, ciężkiej pracy skutkuje przedłużeniem kuracji pracą w przeliczeniu dublowanym.
9/ Nadwyżkę zarobku delikwent wręcza swojej rodzinie jako prezent przeprosinowy za narażenie rodziny na wstyd.
10/ Po odbyciu trzymiesięcznego turnusu korepetycyjnego absolwent odzyskuje prawo jazdy .
11/ Przebywanie w Azylu w zasadzie jest dobrowolne i nie skutkuje zabieraniem punktów.
12/ W przypadku ponownego ujawnienia jazdy pod wpływem delikwent może odbyć turnus roczny albo zrezygnować z prawa jazdy na zawsze.
Moja propozycja zastąpienia kary więzienia dobrowolnymi korepetycjami w może osiągnąć społeczną aprobatę bowiemA/ kierowca nie jest sądzony i nie jest karany wyrokiem więzienia,B/ Budżet państwa nie ponosi kosztów pobytu w więzieniu,C/ kształtuje się szacunek dla obywatelskiego podpisu na oświadczeniu złożonym przy odbiorze prawa jazdy.
W przypadku luk w obłożeniu zakładów penitencjarnych można egzekwować kary za złożenie fałszywego oświadczenia ale sądzę, że po trzymiesięcznym pobycie w Azylu delikwentowi poukładają się klepki na tyle, że wyleczy się z choroby alkoholowej. A o to chodzi społeczeństwu i sądzę, że Premierowi Rzeczpospolitej Polskiej.
Gdyby ktoś zaskarżył ten system korepetycji kierowców to zanim Trybunał Konstytucyjny orzeknie i wyznaczy termin zmiany zasad to już kilka tysięcy kierowców odzyska prawo do jazdy bez ingerencji przepracowanych sądów i przepełnionych więzień.
Wątpiącym radzę ponowne przeczytanie poszczególnych tez mojego wniosku. Podobno lekarstwo najprostsze jest skuteczniejsze od flakonika z nazbyt wykwintną recepturą.ZDZISŁAW PIOTROWSKI 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto