Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaolzie obchodzi rocznicę falstartu do drugiej wojny

Łukasz Klimaniec
Cała Polska będzie obchodzić rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września. Ale na Zaolziu, które przed wojną należało do Polski (obecnie po czeskiej stronie, tuż przy granicy), uroczyste obchody odbywają się już dziś. Powód: w tym miejscy padły przedwcześnie pierwsze strzały II wojny światowej.

70 lat temu niemiecka grupa dywersyjna zaatakowała Mosty koło Jabłonkowa, gdzie miała opanować tunel kolejowy na Przełęczy Jabłonkowskiej i utrzymać go do czasu nadejścia regularnego wojska.

- Hitler planował atak na Polskę 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili data napaści została zmieniona na 1 września. To tajemnicza sprawa, ale ten rozkaz nie dotarł do grupy dywersyjnej na Zaolziu, która zaatakowała dworzec kolejowy w Mostach. Dywersanci byli w szoku, że nie mieli wsparcia Wehrmachtu - mówi Jarosław Drużycki, koordynator polskiej części projektu "Pamięć nocy - pamięć dni. 1939-1945. Śląsk Cieszyński pod niemiecką okupacją i po sowieckim wyzwoleniu".

Grupę dywersyjną tworzyli Niemcy oraz mieszkańcy Jabłonkowa sympatyzujący z III Rzeszą bądź pochodzenia niemieckiego. Natarli od strony Słowacji, która była już w rękach hitlerowców.

- To byli ludzie wyszkoleni przez Albrechta Herznera, oficera Abwehry - tłumaczy Drużycki.

Niemiecka bojówka dywersyjna zajęła niewielką stację kolejową w Mostach. Dywersanci nie wiedzieli jednak, że znajduje się w niej stacja łączności. Pracująca w niej kobieta zawiadomiła polskich żołnierzy, którzy ostrzelali dywersantów i uniemożliwili im zdobycie tunelu.

Źródła historyczne podają, że dywersanci wzięli czterech polskich kolejarzy jako zakładników i postawili na parowozie, by w ten sposób chronić się przed strzałami polskich żołnierzy.

Gdy akcja dywersyjna zakończyła się fiaskiem, przedstawiciele stacjonującego przy granicy niemieckiego wojska... przeprosili Polaków za incydent. - Dywersanci chcieli uniemożliwić Polakom wysadzenie tunelu. Ale Polacy i tak go wysadzili już 1 września - mówi Jarosław Drużycki.

W Mostach odbędzie się dziś uroczystość wspomnieniowa pod patronatem ambasadora RP w Pradze Jana Pastwy oraz ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie Jana Sechtera.

Uczestnicy spotkania zobaczą rekonstrukcję historyczną ataku sprzed 70 lat. Przygotowała ją Sekcja Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto