Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zapytaj..." PUP Stargard: Ślemy maile pracodawcom

Redakcja
Patrycja Gross w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie pracuje od niespełna pół roku. Od wtorku oficjalnie objęła stanowisko zastępcy dyrektora ds. rynku pracy.
Patrycja Gross w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stargardzie pracuje od niespełna pół roku. Od wtorku oficjalnie objęła stanowisko zastępcy dyrektora ds. rynku pracy. Emila Chanczewska
Na pytania internautów z portalu Moje Miasto Stargard tym razem odpowiada zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie. Patrycja Gross, w cyklu wywiadów "Zapytaj...", odpowiedziała na wszystkie dziesięć pytań, które do niedzieli zadali użytkownicy portalu mmstargard.pl.

1. Tomeh pyta o liczbę ofert pracy.

- Dlaczego inne strony z ofertami pracy mają kilkadziesiąt razy więcej ofert ze Stargardu, niż nasz urząd pracy? I to ofert faktycznych, nie awizacyjnych.
Patrycja Gross: Trudno mi oceniać taką sytuację, nie wszyscy pracodawcy życzą sobie rekrutować osoby za pośrednictwem urzędu, nie mają takiego obowiązku. Powiatowy Urząd Pracy upowszechnia wszystkie zgłoszone oferty. Proszę zauważyć, że te którymi dysponuje urząd zawierają nie tylko podstawową informację o możliwości zatrudnienia, ale też informacje o formie zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia, zmianowości, stanowisku na jakim będzie zatrudniona osoba, itp.

 
2. Tomeh pyta także o staże.

- Dlaczego wnioski o staż i jego realizację są teraz procesem tak zagmatwanym i nie ma obecnie żadnej informacji jak to będzie wyglądać?
Patrycja Gross: Wszyscy pracodawcy, którzy złożyli w ubiegłym roku wniosek o organizację stażu i nie został on zrealizowany, otrzymali pisemną informację o możliwości ponownego złożenia wniosku w tym roku. Aby uniknąć sytuacji, w której ze względu na brak finansów wnioski leżały bez realizacji wiele miesięcy, chcę aby teraz ich nabór odbywał się w momencie, gdy urząd będzie mógł pokryć koszty ich realizacji. Co to znaczy w praktyce? Nic innego, niż terminy nabory wniosków. Chcielibyśmy w przyszłości wprowadzić tryb konkursowy rozpatrywania wniosków o organizację stażu. W chwili obecnej procedura jest on w fazie konsultacji z przedstawicielami gmin, związków pracodawców i bezrobotnych - jest wciąż zmieniany w celu opracowania najlepszych rozwiązań. Stąd też niekompletne informacje, które do państwa docierają, powodują to zagmatwanie.

 
3. Tomeh pyta również o tzw. "odhaczanie się" w PUP.

- Jaki jest sens chodzenia i odhaczenia się w PUP, czy tylko dla statystyk o bezrobociu?
Patrycja Gross: Wierzę, że tak nie jest. Sytuacja na rynku pracy w obecnej chwili jest trudna, ofert jest mało. Mamy srogą zimę, która zatrzymała prace w budownictwie. Jest to także czas, w którym oczekujemy na pieniądze z funduszu pracy, które mogłyby zapewnić państwu inną niż oferta pracy formę aktywizacji (staż, szkolenie, środki na podjęcie działalności gospodarczej). W zamian oferujemy pomoc doradcy zawodowego lub udział w kilkudniowych zajęciach aktywizacyjnych.

 
4. Armandt pyta o wysokość zarobków.

- Na jakie zarobki można liczyć w oferowanej przez was pracy?
Patrycja Gross: Pracodawca, który zgłasza do urzędu ofertę pracy, nie może w niej proponować wynagrodzenia niższego niż obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2010 r. wynosi ono 1317 zł), oczywiście proporcjonalne do wymiaru czasu na jaki osoba zostanie zatrudniona.

 
5. Stas29 pyta o statystykę przyjmowanych ofert pracy.

- Jaki procent ludzi przyjmuje oferowaną pracę? Czy są w tym wybredni?
Patrycja Gross: Nie każda oferta pracy proponowana przez pośredników spełnia oczekiwania osób bezrobotnych czy poszukujących pracy, jednakże nie są to przypadki nagminne. Duża część naszych klientów to osoby świadome realiów rynku pracy i swoich możliwości. Przepisy mówiące o obowiązkach osób bezrobotnych są bezwzględne i odmowa przyjęcia propozycji pracy skutkuje wykreśleniem z rejestru osób bezrobotnych. Stąd też określenie procentowo ilości osób przyjmujących ofertę jest niejako "czystą statystyką" i nie oddaje stopnia zadowolenia z warunków oferowanej pracy.

 
6. Niecierpekk pyta o kompetencje urzędników z PUP.

- Jakie kompetencje mają pracownicy tego urzędu?
Patrycja Gross: Różnorodność zadań realizowanych w urzędzie pracy decyduje o preferowanym wykształceniu osób zatrudnianych lub dokształcaniu się już pracujących. Są to przede wszystkim osoby z wykształceniem pedagogicznym, administracyjnym, ekonomicznym, po doradztwie zawodowym. Pracownicy urzędu to w większości osoby z wykształceniem wyższym.

 
7. Niecierpekk pyta także o sposoby pozyskiwania ofert pracy.

- Jak wygląda pozyskiwanie ofert?
Patrycja Gross: Pozyskiwaniem ofert w urzędzie pracy zajmuje się dział pośrednictwa pracy. Każdego dnia pracownicy tego działu śledzą prasę, kontaktują się z pracodawcami, umawiają się na spotkania indywidualne w siedzibie pracodawcy lub urzędu. W tej chwili ruszamy z akcją mailingową, aby tą drogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Stworzyliśmy bazę wiarygodnych pracodawców, którzy wyrazili zgodę i chęć współpracy z naszym urzędem w tym
zakresie.

 
8. Sulo pyta o dotacje na działalność gospodarczą.

- Czy jest szansa na dostanie dotacji na prowadzenie działalności, jak długo się czeka, jakie główne warunki trzeba spełnić?
Patrycja Gross: Czy jest szansa? Tak. Każda osoba zainteresowana otrzymaniem takich środków powinna złożyć wniosek do urzędu. Jest on dość obszerny i osoba bezrobotna musi udzielić bardzo szczegółowych informacji na temat planowanej działalności. Aby to ułatwić, urząd współpracuje z wybranym biurem doradcy podatkowego, który za darmo udziela wszelkich wskazówek. Warunków jest wiele, jeżeli chcą państwo je szczegółowo poznać, to określa je Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.04.2009 r.

 
9. Anika pyta o podejście do petenta w PUP.

- Jestem ciekawa czemu osoby obsługujące są tak niemiłe, wręcz chamskie? Niestety, muszę tam chodzić i trafia mnie, bo jestem traktowana jak intruz, a w końcu obowiązkiem tych pań jest obsługa interesantów, za to przecież mają płacone!
Patrycja Gross: Osoby obsługujące (domyślam się, że chodzi o pośredników pracy pracujących na parterze budynku) pracują dla państwa w szczególnych warunkach. Też ubolewam nad warunkami lokalowymi i ograniczonymi możliwościami ich poprawy. Rozumiem zdenerwowanie osób, które przychodzą do urzędu i na wąskim korytarzu, często kilka godzin czekają na obsługę. Często jest tak, iż to swoje zmęczenie i zdenerwowanie wyładowują na pracownikach. I tu pewnie włącza się odruch obronny, innego wytłumaczenia nie znajduję. Oczywiście nic nie usprawiedliwia nieodpowiedniego zachowania wobec klientów. Każdy tak zgłoszony przypadek nie zostaje bez rozpatrzenia. Reaguję zawsze, gdy klient zgłosi swoje niezadowolenie.

 
10. John pyta o pracę w obsłudze petenta PUP.

- W jaki sposób można dostać pracę na stanowisku osób obsługujących? Także poprzez PUP?
Patrycja Gross: Praca w urzędzie pracy jest pracą na stanowisku urzędniczym, co oznacza, że zatrudnienie następuje w drodze konkursu. Konkursy na wolne stanowiska są ogłaszane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatowego Urzędu Pracy i na tablicach ogłoszeniowych w siedzibie urzędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Zapytaj..." PUP Stargard: Ślemy maile pracodawcom - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto