Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłonięta foto pamiątka

Redakcja
Widoczna na zdjęciu prowizoryczna tablica ma być zastąpiona porządną, kamienną, która ma bardziej zdobić, niż szpecić odrestaurowaną cerkiew.
Widoczna na zdjęciu prowizoryczna tablica ma być zastąpiona porządną, kamienną, która ma bardziej zdobić, niż szpecić odrestaurowaną cerkiew. JERZY TATOŃ
Nasz Czytelnik zwraca uwagę, że w Stargardzie zabytkowe budowle przysłonięte są przez zbędne elementy miejskiego krajobrazu. Magistrat przyjmuje zgłoszenia o takich miejscach i obiecuje się nimi zająć.

Miłośnik Stargardu i fotografowania, Jerzy Tatoń, skontaktował się z Głosem w sprawie cerkwi prawosławnej, by zwrócić uwagę na problem z zagospodarowaniem otoczenia zabytków.- Chodzi o wielką, białą, koślawo postawioną tablicę informacyjną przed tym zabytkiem - mówi Jerzy Tatoń. - Czy komuś wydawało się, że wbija ją z rozmachem jak Amerykanie sztandar na Iwo Jimie? Może istnieje ktoś taki jak inżynier krajobrazu, który powiedziałby w jakim miejscu ma stanąć, aby nie szpeciła, tylko informowała? Przy zabytkowych kościołach w okolicznych wsiach stoją i psują widok słupy elektryczne, śmietniki, które usuwam ze zdjęć w programie graficznym, a u nas białe tablice z unijnymi gwiazdkami.Za wygląd wokół obiektu odpowiada jego właściciel.- I musi on zwrócić się do nas o zaopiniowanie tego, co chce postawić na terenie wokół - tłumaczy Stanisław Kazimierski, naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej urzędu miejskiego w Stargardzie. - Udajemy się tam, robimy zdjęcia, prowadzimy konsultacje i opiniujemy. Jednak jest jakiś procent osób, które się do tego nie stosują, rozmowy z nimi są dość trudne.Naczelnik mówi, że większym problemem niż unijne tablice, które muszą odstać wymagane pięć lat, są reklamy i szyldy.- Czasem to jest pstrokacizna - przyznaje. - Gusty bywają różne. Jeżeli komuś w krajobrazie miejskim coś przeszkadza, zawsze może zgłosić uwagi do mnie lub pani architekt miejskiej.Prawosławna cerkiew Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie przeszła właśnie, dofinansowaną z unii, renowację.- Jak się świątynia waliła, było źle, jak stoi tablica o remoncie, też niedobrze - wzdycha ks. Jarosław Biryłko, proboszcz cerkwi. - Budowa się skończyła, ale projekt wciąż jest realizowany i tablica informacyjna być musi. Mamy już gotową inną, ładną, granitową, której nie wkopaliśmy bo był mróz. Na pewno jednak stanie tu na dniach. A ludzie niech zajmą się także swoim rozwojem duchowym, kulturalnym. Zapraszam wszystkich 20 stycznia o godzinie 17 do nas na nabożeństwo ekumeniczne, a na 27 stycznia planujemy koncert Mieczysława Szcześniaka.Pan Jerzy uważa, że skoro tablice muszą być, to powinny być stawiane tak, żeby nie przynosiły wstydu przed turystami.- Nie mówiąc już o fotografach, którzy chcieliby mieć ładny zabytek na zdjęciu, a nie koślawą tablicę na pierwszym planie! - mówi Jerzy Tatoń. - Jak robiłem zdjęcia w jakimś niemieckim mieście, nic mi nie przeszkadzało w fotografowaniu zabytków. Koło nich nie było słupów, zasłaniających ich drzew, koślawych lamp, śmietników, wiszących drutów. Każdy obiekt był pięknie wyeksponowany. I tego im zazdroszczę! 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto