Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucia psów w Warszawie. Grasuje groźna choroba. Jest zagrożeniem także dla ludzi

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. Szymon Starnawski / grafika: Zarząd Zieleni
W ostatnich miesiącach Warszawą wstrząsnęła lawina przypadków zatruć psów, która wywołała niemałą burzę wśród mieszkańców stolicy. W odpowiedzi na te dramatyczne wydarzenia, warszawska radna, Alicja Żebrowska, postanowiła podjąć działania i wystosowała interpelację do prezydenta miasta, w której pyta o przyczyny oraz środki podjęte przez władze w celu zrozumienia i rozwiązania tej kwestii. Stołeczny ratusz wskazał prawdopodobne scenariusze oraz wystosował ważne ostrzeżenie, z którym powinni zapoznać się wszyscy właściciele czworonogów.

Spis treści

Poważne choroby i przypadki śmiertelne. Efekt zatruć psów w Warszawie

Doniesienia o zatruciach psów w Warszawie wywołały duży niepokój wśród wszystkich właścicieli czworonogów. Mieszkańcy alarmowali o groźnych objawach - m.in. niewydolności nerek i wątroby. Niektóre z przypadków niestety zakończyły się tragicznie, prowadząc do śmierci zwierząt.

W odpowiedzi na te dramatyczne wydarzenia, warszawska radna, Alicja Żebrowska, postanowiła podjąć działania i wystosowała interpelację do prezydenta miasta, w której pyta o przyczyny oraz środki podjęte przez władze w celu zrozumienia i rozwiązania tej kwestii.

W związku z licznymi przypadkami zatruć psów zgłaszanymi przez mieszkańców Warszawy, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji na temat działań podjętych przez służby miejskie oraz informację, czy znana jest przyczyna tych zatruć - czytamy w korespondencji nadesłanej przez radną do stołecznego ratusza.

Przedstawiciele miasta zbadali sprawę kontaktując się przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Strażą Miejską i Zarządem Zieleni. Ratusz wykluczył możliwość rzekomej obecności trutki lub oprysków zabronionymi substancjami w kilku parkach na Mokotowie.

Przepytane przychodnie weterynaryjne potwierdziły z kolei przypadki pacjentów z silnymi objawami niewydolności nerek i wątroby. Nasilenie tych przypadków miało miejsce w okresie 28 sierpnia - 19 września. Również do Zarządu Zieleni spłynęły informacje od mieszkańców o zatruciach zwierząt domowych, które nastąpiły po spacerach na terenach warszawskich parków.

Co było przyczyną zatruć?

Zarówno wywiad z przychodniami, jak i stanowisko lekarzy weterynarii Schroniska na Paluchu wskazują na duże prawdopodobieństwo zakażenia bakterią (krętkiem) z rodzaju Leptospira. Bakteria ta ma warunku do rozwoju w parkach, gdzie występuje zastój wody, na przykład w parku Arkadia związany z wyciekami spod skarp. Należy w tym miejscu zauważyć, że leptospiroza jest chorobą zakaźną - czytamy w odpowiedzi ratusza na pismo radnej.

W związku z tym, Zarząd Zieleni zlecił wykonanie kompleksowych badań jakości wody w zbiornikach w parkach Arkadia oraz Promenada - Morskie Oko. Do czasu poznania wyników badań obok stawów pojawiły się też tabliczki informujące, że woda jest niezdatna do kąpieli.

Ważny komunikat dla właścicieli psów w Warszawie

Zatrucie bakteriami z rodzaju Leptospira zostało potwierdzone u części chorych zwierząt w przynajmniej jednej z warszawskich lecznic weterynaryjnych. W związku z tym władze miasta przekazały kilka informacji, które pozwolą uchronić siebie (leptospiroza jest chorobą odzwierzęcą – może stanowić zagrożenie także dla ludzi) i swoje zwierzęta przed zachorowaniem:

  • Krętki Leptospira wydalane są z moczem chorych. Do organizmu wnikają poprzez śluzówki i uszkodzoną skórę.
  • W ich przenoszeniu mogą pośredniczyć takie zwierzęta jak wiewiórki, szczury, myszy, dziki.
  • Źródłem zakażenia zazwyczaj są kałuże i zbiorniki wodne, zwłaszcza z wodą stojącą.
  • Najwięcej zachorowań obserwuje się w ciepłych i wilgotnych miesiącach, szczególnie pod koniec lata i na początku jesieni.
  • Leczenie przyczynowe polega na antybiotykoterapii. Bardzo ważne jest leczenie objawowe, zwłaszcza niewydolności nerek.

Ważne! Stosuj się do tych zasad, aby chronić się przed zakażeniem:

  • Wyprowadzaj psa na smyczy. Nie pozwalaj mu na kąpiele w stawach, oczkach wodnych, kanałach, rowach melioracyjnych, kałużach itp. Nie spaceruj po rozlewiskach. Nie zezwalaj psu na picie wody z tych miejsc. Samemu również nie kąp się w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
  • Nie dotykaj znalezionych martwych i żywych dzikich zwierząt oraz nie pozwalaj swojemu psu na kontakt z dzikimi zwierzętami.
  • W przypadku zaobserwowania u psa objawów takich jak żółtaczka, pojawienie się wybroczyn na ciele, zatrzymanie moczu, gorączka niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii – czas odgrywa dużą rolę. Do mniej swoistych objawów zalicza się apatię, brak apetytu, nudności, dreszcze, sztywny chód – ich również nie można bagatelizować, szczególnie jeśli pies mógł mieć na spacerze kontakt z wodą lub dzikimi zwierzętami.
  • Psa przeciwko leptospirozie można zaszczepić. Skontaktuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem weterynarii.
  • Dbaj o czystość pojemników z wodą wystawianych dla zwierząt w przestrzeni publicznej, wymieniaj wodę regularnie.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto