Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Święto Muzyki na ulicach Warszawy

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Na czwartek muzycy szykują warszawiakom artystyczną ucztę. W niedzielę w Bibliotece Krasińskich przygotowywała się m.in. Magda Piskorczyk.

Załamani Polacy po meczu


W niedzielny wieczór w zamkniętej do niedawna Bibliotece Ordynacji Krasińskich (ul. Okólnik 9) odbywały się próby otwarte artystów przygotowujących się do występów z okazji Święta.

Biblioteka Krasińskich odżyła

- Budynek wygląda w tej chwili na wymagający kapitalnego remontu, ale tylko dzięki ogromnemu wkładowi pracy wolontariuszy. Gdyby nie to, że odgruzowali oni zamknięty i niszczejący przez ostatnie lata przepiękny budynek, wyglądałby on teraz na nadający się wyłącznie do rozbiórki - mowi Jarosław Chołodecki, główny organizator warszawskiego święta.

Na schodach Biblioteki można było zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać doskonałego chóru musicalowego Voices. Zaśpiewali przeboje ze słynnego musicalu "Hair". Kunszt wykonawców doskonale komponował się z akustyką pustego budynku robiąc na słuchaczach niesamowite wrażenie. Oprócz przepięknego wykonania przeboju "Let The Sun Shine In" pokazali także, jak pracują nad kompletnie nowym dla nich utworem. Na głosy ludzkie starali się rozłożyć sekcję dętą innego utworu z "Hair". Osobiście z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.


Wianki na Wisłą 2012 - program


Następnym wykonawcą, który pojawił się u szczytu schodów był kwartet dęty PuZona - formacja Jacka Namysłowskiego. Ich muzyka to przede wszystkim jazz, chociaż nie zabrakło też elementów naszego narodowego folkloru.

Na koniec wystąpiła Magda Piskorczyk. Ta fenomenalna wokalistka nazywana bywa czarnym głosem w białej sukni. I rzeczywiście potrafi zachwycić swoim czarniejszym niż kawa głosem. W występie towarzyszyli jej: Aleksandra Siemieniuk - gitary oraz Adam Rozenman - perkusjonalia. Magda zaśpiewała kilka swoich własnych kompozycji, z których najbardziej przypadły mi do gustu te bluesowe.

Czym jest Święto Muzyki?

Jest to przedsięwzięcie o charakterze niekomercyjnym. Wszyscy, zarówno wykonawcy, jak i organizatorzy, uczestniczą w nim dobrowolnie i bezinteresownie poświęcają swój czas i talent, by stworzyć klimat tej imprezy.

Obecnie Święto Muzyki obchodzone jest już w ponad 100 krajach świata, w samej Europie obchody organizowane są w 300 miastach. Pierwsze, zainicjowane przez francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia - Marcela Landowskiego, obchody Święta Muzyki miały miejsce w Paryżu w 1982 roku. Od tamtego czasu idea, podchwytywana przez kolejne miasta i kraje, zatacza coraz szersze kręgi.

Święto Muzyki 2012 w Warszawie

W Warszawie będziemy świadkami bardzo wielu imprez muzycznych w różnych częściach miasta. Na Pradze, w parku Skaryszewskim, po raz kolejny powstanie Wioska Jamajska - tu usłyszymy niesamowitą mieszankę stylów: od ska i rocksteady, przez reggae po dancehall. Inne sceny powstaną m. in. na dziedzińcu kamienicy Jabłkowskich (ul. Chmielna 21), na skwerze Hoovera, przed Pałacem Branickich (ul. Miodowa 6) oraz na ul. Chmielnej.

W niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie planach jest także bardzo widowiskowy koncert uliczny 10 pianistów. Instrumenty dla nich mają być ustawione gdzieś na Nowym Świecie. Cały czas trwają jeszcze poszukiwania miejsc, w których muzyka mogłaby zostać we czwartek uczczona. Nie jest także zamknięta lista wykonawców.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto