Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Radziejowa

Redakcja
Gala
Gala Karol Szmagalski
Obchodzący w tym roku 45 lecie powstania Zespół Pieśni i Tańca – Kujawy” z Radziejowa uświetnił 50 lecie na uroczystości Towarzystwa Miłośników Kujaw jaka miała miejsce 17 listopada 2012 roku w miejscowym Domu Kultury.

RADZIEJOWSKIE „KUJAWY"

W 1967 r. powołano do życia zespół folklorystyczny „Kapela Ludowa", który powstał z autentycznej potrzeby grupy członków Towarzystwa Miłośników Kujaw i niejako na zapotrzebowanie mieszkańców Radziejowa.

Opiekowali się: do 1992 r. Józef Górczyński, do 2004 r. – Jan Kalafus. Kierownictwo artystyczne sprawowali: Henryk Gronkowski, Józef Kucal, Józef Pietrzak, Henryk Nawrocki, Wanda Waszak, Marian Nowakowski.

W 1970 r. kapela przyjęła nazwę Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy". Skład pierwszego zespołu: Andrzej Marciniak, Leon Kłos, Franciszek Janiak, Franciszek Waldon, Stanisław Puchalski, Edward Raszka, Stanisław Daniel (do dziś gra skrzypcach), Leon Górecki, Ignacy Łukanowski, Władysław Libigocki, Stanisław Kubiak.

Skład zmieniał się w ciągu 45 lat działalności. Na pierwszym występie w 1986 r. zespół zaprezentował przyśpiewki autorstwa Marii Malinowskiej, Rozalii Libigockiej, Marii Surdyk oraz Józefa Prusinowskiego.

Repertuar zespołu był sukcesywnie uzupełniany, w miarę odkrywania poszukiwanych w terenie wiejskim autentycznych starych piosenek i przyśpiewek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Od 1978 r. opiekę merytoryczną i finansową nad zespołem przejął RDK. „Kujawy" tworzyli i tworzą członkowie TMK. Wysoki poziom artystyczny zespół zawdzięcza choreografii p. Marii Dębniak i p. Wandy Waszak.

W latach 1975-1978 zespół prezentował widowiska obrzędowe: „Tak bywało na weselach na Kujawach", „Frycowe na Kujawach", a w latach późniejszych obrzędy dożynkowe.

W 1994 r. odbyła się premiera „Wesela na Kujawach" wg Fr. Becińskiego w reżyserii Jana Kalafusa. To przedstawienie wystawiano także pod kierunkiem p. Wandy Waszak.

, która opracowała wraz z zespołem także programy: „Kiszenie kapusty", „Przywołanki", „Dyngus na Kujawach", „Zapusty", „Andrzejki", „"Na kujawską nutę", „Nie ma to jak na Kujawach", „Jak Kujawy to Kujawy" .

.Zespół odnosił i odnosi wiele sukcesów, promując kujawski folklor na koncertach krajowych i zagranicznych.

Był oklaskiwany i zdobywał nagrody w Polsce i za granicą, min. w Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, Białorusi.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków zespołu i kierowników artystycznych ocalono od zapomnienia kujawskie utwory, które pozostawili nam przodkowie.

Jest wysoko oceniany za autentyczność wykonania, opracowanie artystyczne i stylizację, bogaty repertuar pieśni kujawskich oraz zestaw strojów do prezentowanych obrzędów.

Dzięki muzyce wlewa w serca ludzkie czułość i szlachetność. „Kujawy" są niestrudzonym ambasadorem Radziejowa.

KS.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto