Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony Fundusz Klimatyczy ONZ w PKiN? Szanse są duże

Redakcja
fot. Bartłomiej Międzybrodzki/Polskapresse
Dobiega końca wyścig o siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego. Tego gdzie powstanie, dowiemy się już w sobotę, 20 października. Warszawa jest jednym z faworytów tej rywalizacji – jej kandydaturę poparło m.in. EUROCITIES.

Nową siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego – finansowego instrumentu realizacji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu poznamy już 20 października, podczas spotkania w Korei. Jest o co walczyć - budżet funduszu przewyższa kwotę 100 mld dolarów. Jeżeli wygramy, organizacja zajmie biura w Pałacu Kultury i Nauki o łącznej powierzchni 5000 m2.

Czytaj także: Warszawa walczy o siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ

Do tej pory Warszawa prezentowała swoją ofertę na wielu międzynarodowych forach negocjacyjnych dotyczących ochrony klimatu. Także polska dyplomacja i Ministerstwo Środowiska promuje naszą kandydaturę: - Wiemy, że konkurenci są bardzo silni. (...) Chcemy pokazać, jak wiele dzieje się w Polsce w kwestii klimatu i co robimy na arenie międzynarodowej. Polska ma spektakularne osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych, współnegocjowaliśmy jako prezydencja przełomowy wynik negocjacji globalnych w Durbanie, kiedy po raz pierwszy doszło do zgody na zobowiązanie wszystkich krajów do działania na rzecz klimatu - podkreśla Marcin Korolec,minister środowiska.

Wśród najważniejszych atutów Warszawy są także m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa, rozwinięta infrastruktura, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe oraz dostępność kadr. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej, m.in. dostępność konkretnej lokalizacji Funduszu w Pałacu Kultury od ręki.

Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego z pięcioma miastami: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewą (Szwajcaria).

Kandydaturę polskiej stolicy wsparła EUROCITIES – organizacja zrzeszająca największe europejskie metropolie. W oficjalnym liście rekomendującym kandydaturę Warszawy Paul Bevan, Sekretarz Generalny EUROCITIES, zwraca uwagę na doświadczenie naszego miasta w organizowaniu ważnych międzynarodowych wydarzeń. Warszawa wcześniej zainicjowała i przewodziła grupie roboczej ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej, pełniła również funkcję przewodniczącego grupy zajmującej się dobrym rządzeniem – pisze Bevan.

Dla Warszawy ulokowanie siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego oznacza prestiż związany z rangą tej instytucji, promocję miasta, ale i impuls ekonomiczny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto