Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrób dobry uczynek z serwisem warszawa.naszemiasto.pl: Zostań krwiodawcą

Eustachy Bielecki
Pobieranie krwi
Pobieranie krwi Tomasz Hołod / Polskapresse
Podaruj uśmiech choremu dziecku, uratuj życie umierającemu. Wszystko to możesz spełnić, ofiarując kilka kropel swojej krwi w jednej z wielu stacji krwiodawstwa w Warszawie.

Krwiodawstwo jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form pomocy społecznej. Akcja ta ma na celu nagromadzenie zasobów zdrowej krwi na potrzeby lecznicze (np. dla osób, które w czasie operacji potrzebują transfuzji) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych (głównie albumina, immunoglobulina). Warto również pamiętać, że zabieg ten zajmuje tylko kilka minut i jest całkowicie bezpieczny dla krwiodawcy.

Zgodnie z panującą w Polsce tradycją, krew, którą można zdać w jednej z wielu stacji krwiodawstwa, oddaje się tylko honorowo, tzn. bezpłatnie. Nie można jednak zapominać, że zabieg może być powtórzony nie częściej niż 6 razy w roku (mężczyźni) i tylko 4 razy w przypadku kobiet. Takie limity zabezpieczają całkowite zachowanie kondycji zdrowotnej krwiodawcy.

Czytaj także: Podziel się krwią - to nie jest trudne!

Zabieg poprzedzają obowiązkowe badania lekarskie dawcy krwi oraz wypełnienie specjalnego kwestionariusza, w którym pacjent wyraża pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Należy również uwzględnić granice wiekowe, w których powinien być krwiodawca (od 18 do 65 roku życia). Trzeba też pamiętać, że krwiodawcą nie może być osoba mająca stałe dolegliwości z sercem, poważne choroby układu pokarmowego, uszkodzenia skóry, nowotwory złośliwe, nosiciele wirusa HIV, osoby uprawiające prostytucję, narkomani (cały spis przesłanek, dyskwalifikujących potencjalnego krwiodawcę znajdziesz tutaj).

Kandydat na dawcę krwi powinien w ciągu doby poprzedzającej zabieg wypić około 2 litrów płynów (nie alkoholu!), być wypoczętym. Warto również na pewien czas wyłączyć z codziennej diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe).

Czytaj także: Hanna Gronkiewicz-Waltz dostanie worek ze śmieciami

Honorowym dawcą krwi staje się każda osoba, która przynajmniej raz w życiu ofiarowała 450 ml krwi (standardowa doza) w oficjalnych punktach krwiodawstwa. Krwiodawcom, poza społecznym uznaniem, przysługuje również wiele przywilejów. Zgodnie z polskim prawem, dawca może liczyć na zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi z zachowaniem prawa do wynagrodzenia; posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kalorii (tj. 8 czekolad); zniżkę na leki znajdujące się na liście leków refundowanych oraz bezpłatny przydział leków krwiotwórczych (pełną listę praw i przywilejów znajdziesz tutaj).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zrób dobry uczynek z serwisem warszawa.naszemiasto.pl: Zostań krwiodawcą - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto